Ana Sayfa Batı Trakya Haberler EDiRNE KONSOLOSU KATERiNA VARVARiGOU HER İKİ ÜLKE ÇOCUKLARINI BİR ARAYA GETİRDİ

EDiRNE KONSOLOSU KATERiNA VARVARiGOU HER İKİ ÜLKE ÇOCUKLARINI BİR ARAYA GETİRDİ

12
0

Yunanistan Edirne Konsolosu Katerina Varvarigou tarafından iki ülke çocuklarının küçük yaşta kaynaşmalarını sağlamak amacıyla geliştirilen ‘Birlikte Yaratıyoruz’ projesi kapsamında Türk ve Yunan çocuklar önce Orestiada, sonra Edirne’de biraya gelerek arkadaş oldu ve hep birlikte oyuncak bebek yaptı.

Edirne Meriç ve Karaağaç YİBO’da öğrenim gören 19 ortaokul öğrencisi Evros Ticaret Odası’nca desteklenen proje kapsamında öğretmenleri ile birlikte önce Orestiada kentine gitti. Türk öğrenciler burada Yunanlı öğrencilerle tanıştıktan sonra, Orestiada Tarih ve Folklor Müzesi’nde birlikte yemek yedi. Ardından iki ülke çocukları Oyuncak Bebek Yapımı Atölye çalışmasına katıldı.

Bir gün sonra ise Yunanlı 15 öğrenci, öğretmenleri ile birlikte bu kez Edirne’ye giderek Edirne Halk Eğitim Merkezi’nde yeni tanıştıkları Türk arkadaşları ile buluştu. Konsolos Katerina Varvarigou her iki kentteki etkinliğe katılırken, Edirne Valisi Hasan Duruer de Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ile birlikte Halk Eğitim Merkezi’ni ziyaret ederek bu güzel buluşmaya tanık oldu.

Öğrencilerle tek tek ilgilenen Konsolos Varvarigou, iki ülkeden iki kentin çocuklarını hem bir araya getirerek kaynaşmalarını, hem de yaratıcılıklarını desteklemeye katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi. İki gün içerisinde bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Varvarigou önümüzdeki yıl daha geniş çaplı bir organizasyon gerçekleştirmeyi düşündüklerini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz