Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İDRİS AHMET: “TÜRK KİMLİĞİMİZ ARTIK İNKAR EDİLMEMELİDİR. BEN BU PARTiDE KALDIYSAM ANDONiS...

İDRİS AHMET: “TÜRK KİMLİĞİMİZ ARTIK İNKAR EDİLMEMELİDİR. BEN BU PARTiDE KALDIYSAM ANDONiS SAMARAS iÇiN DEĞiL, PARTi iÇiN KALDIM.”

9
0

Yeni Demokrasi Partisi Milletvekili adayı İdris Ahmet, milletvekiliği adaylığıyla ilgili Birlik gazetesine çok önemli açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda Şapçı Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini de yürüten İdris Ahmet ile 19 Mart 2012 tarihinde yapmış olduğumuz görüşmede, Birlik gazetesinin sorularına çok açık yüreklilikle cevaplar verdi.

Öncelikle kısaca biraz kendinizden bahseder misiniz?

Okul hayatına devam edemedim ama, esnaflık da benim için bir üniversitedir.”

İdris Ahmet: 1954 yılında Şapçı’da dünyaya geldim. İlkokulu o dönemdeki adıyla, Şapçı Türk İlkokulu’nda tamamladım. O yıllar biraz daha zor dönemler olduğu için tahsilime devam edemedim. Okul hayatına devam edemedim ama, esnaflık da benim için bir üniversitedir. Daha sonra babam ile birlikte manifaturacılık mesleğine başladım. Bu mesleğin içinde 38 yılımı tamamladım. Evli ve iki çocuk babasıyım. Şu anda Şapçı Maronya Belediyesi adı altında olan Şapçı Belediyesi’nde farklı dönemlerde; Belediye Başkan Yardımclığı görevi dahil olmak üzere, aktif olarak Meclis Üyeliği görevlerinde bulunarak, bölge halkımıza hizmet etmeye çalıştım.

Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkanı Andonis Samaras, partinin başına geçmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

“Parti Genel Başkanlığı seçimlerinde Dora Bakoyani’ye destek vermiştim. Ama maalesef seçilemedi ve ben partiden ayrılmadım.”

İdris Ahmet: Şu sorunuza şöyle cevap vermek istiyorum. Bunu açıkça söylüyorum ki; Karamanlis istifa ettikten sonra ben de Parti Genel Başkanlığı seçimlerinde Dora Bakoyani’ye destek vermiştim. Ama maalesef seçilemedi ve ben partiden ayrılmadım. Çünkü o dönemde partiden diğer arkadaşımız olan eski sabık milletvekili İlhan Ahmet’in istifa meselesinde de hep beraberdik, bizleri de otelde yapılan toplantıya davet etmişti. Otelde yapmış olduğumuz toplantı; çok iyi ve güzel bir çalışmayla olmuştu. Orada herkes demokratik bir şekilde söz alarak fikirlerini söylemişlerdi. Ben de orada sayın İlhan Ahmet’e; hemen partiden sıcağı sıcağına adeta yangından mal kaçırırcasına bir davranışta bulunmanın yanlış olabileceğini ve eğer bu istifamızı vereceksek bunun nedeni nedir diye bir soru sormuştum. İlhan Ahmet’in de bizlere cevabı “ben bu istifamı azınlığın iyiliği için yapıyorum.” şeklinde olmuştu. Ancak ben bu toplantının bir kaç gün sonra tekrar yapılması gerektiğini ve diğer parti içindeki arkdaşlarımızla da bu konuyu değerlendirmemiz gerektiğini belirttim. Bunun üzerine ikinci bir toplantı yaptık. İlhan Ahmet arkadaşımızın istifa gerekçesiyle ilgili bir yazı hazırladığını gördüm. Bu yazının güzel yanları da vardı. Yazının genel itibariyle Y.D.P.’nin kurulduğundan bu yana orta sahada bulunduğunu, fakat Andonis Samaras’ın da dış sahada yani tam sağda olduğunu ifade eden bir içerikte yazıydı. Ben de orada tekrar söz olarak İlhan Ahmet’e bir öneride bulunmak istedim. ‘Bizler de Dora’cı olmamıza rağmen sizleri yani Andonis Samaras’ı tebrik ederiz. Bizler azınlık politikacıları olarak sizlere bir şeyler sormak istiyoruz. Azınlık konularında düşünceleriniz nedir? Ondan sonra da bakalım ne olacak?’ şeklinde düşüncelerimi dile getirmeye çalıştım.

İlhan Ahmet’in de bizlere cevabı A.Samaras, bizi ciddiye almayacaktır şeklinde oldu. Ben de tekrar söz alarak madem ki o kadar eminsiniz, ilk önce biz bunu yapalım ve bu işin önünü açmış oluruz diyerek sözlerimi tamamladım. Eğer o zaman bu davranışı hep birlikte sergilemiş olsaydık, ve taleplerimize dahi cevap verilmemiş olsaydı; işte o zaman top yekün olarak partiden ayrılırdık. Ben bu partide kaldıysam Andonis Samaras için değil, parti için kaldım.

Şimdiye kadar Y.D.P.’nin azınlığa bakış açısı nasıl idi, Andonis Samaras’ın başkan olmasıyla birlikte bunda bir değişiklik olur mu?

İdris Ahmet: Bu sorunuza şu şekilde cevap vermek istiyorum. Şimdiye kadar azınlığımıza hangi parti neyin sözünü verdiler de yerine getirdiler. Bana göre hiç bir parti, azınlık için bir şeyler yapmadı. Genel Başkan Andonis Samaras’ın ilk buraya ziyaretinde kendisiyle yapmış olduğumuz görüşmede azınlık sorunlarının neler olduğunu ve bunların çözülmesi gerektiğini söyledik. Bizlere de bu konularda çalışmaların yapacağının sözünü verdi.

Size göre Y.D.P. Genel Başkanı Andonis Samaras’ın hep bildiğimiz bu ırkçı tutumundan azınlığa bir taviz vermesi mümkünmüdür?

İdris Ahmet: Burada hepimiz bir politika yapıyoruz ve politikalarda açılım olması gerekir. İnanıyorum ki Başkan Andonis Samaras bunu yapacaktır. Çünkü anavatanımız Türkiye’ye bakarsak bir çok konularda değişim gerçekleştirdi ve başta azınlıklar konusunda çok ciddi önemli kararlar aldı. Ben de artık burada ülkemiz Yunanistan’da da sona gelindiğini düşünüyorum, hangi parti iktidara gelirse gelsin, bu atılımları yapmak zorundadır. Türk kimliğimiz artık inkar edilmemelidir.

Y.D.P.’den size mi teklif geldi, yoksa siz kendiniz mi milletvekilliği adaylığı için başvurdunuz?

“İnanıyorum ki; Y.D.P.’nin azınlığa bakış açısında çok önemli değişiklikler olacaktır.”

İdris Ahmet: Ben aynı zamanda tek Türk olarak seçilmiş Y.D.P. İl Örgütü üyesiyim. Geçtiğimiz günlerde Y.D.P. İl Örgütü Başkanı Kostas Nalbantis, bana bir öneride bulunarak Y.D.P. İl Örgütü Başkan Yardımcılığı görevine de getirilmemi talep etti. Ben de kendilerine; bu teklifin iyi olduğunu, ancak bu konunun diğer arkadaşlarla da görüşüldükten sonra değerlendirilmesi gerektiğini aktardım.

“Y.D.P.’nin azınlığa bakış açısında çok önemli değişiklikler olacaktır.”

Bu arada yapmış olduğumuz toplantıda azınlık konularını da ele aldık. Buradaki Türk azınlığımızın problemleri nelerdir, ne yapmamız gerekir sorularına cevap aramaya çalıştık. Başta eğitim konusu olmak üzere, müftü, vakıflar ve bir diğer önemli konu da ekonomik sıkıntıları ele alıp tartıştık. Burada diğer Türk arkadaşlarımızın hepsi söz aldıktan sonra sıra bana gediğinde burada yapılan görüş alış verişinin çok iyi olduğunu söyledim ve tekrar milletvekili adayı da olmayı düşündüğümü ifade ettim. Eğer parti bana ‘sizden daha iyisini veya tahsillisini bulduk’ geri adım atın derse ben bu fedakarlığı da yapmaya ve diğer aday olacak olan arkadaşları da desteklemeye hazır olduğumu söyledim. Bunu tekrar söylemek istiyor ve inanıyorum ki; Y.D.P.’nin azınlığa bakış açısında çok önemli değişiklikler olacaktır.

Son olarak milletvekili seçildiğiniz takdirde öncelikleriniz arasında hangi konulara eğilmek istersiniz?

“Azınlığın yararına ne gerekiyorsa, bu fedakarlığı ve çalışmayı yapmaya hazır olduğumu söylemek istiyorum.”

İdris Ahmet: İlk başta azınlığımızın eğitim konusunun çok önemli olduğu düşünüyorum. Daha sonra müftü seçimi, vakıf mallarımızın yönetimi ve diğer konular da önceliklerimiz içinde yer alacaktır. Ayrıca ekonomi konusuna da gelince burada azınlığımızın büyük bir bölümünün gelir kaynağının tarıma dayalı olduğunu düşünürsek, bu konuda farklı tarım ürünlerine yönelmek için gerekli çalışmaların bir an evvel yapılmasını arzu ediyorum. Çünkü çiftçimiz ekonomik anlamda gerekli harcamalarını yapamıyorsa, bunun da bölge esnafına aynı şekilde yansımaları olumsuz olduğunu görüyoruz. Azınlığın yararına ne gerekiyorsa, bu fedakarlığı ve çalışmayı yapmaya hazır olduğumu söylemek istiyorum.

Son olarak Y.D.P. iktidara geldiği takdirde azınlık konularından her hangi bir konuda taviz vermez ise ben değil partiden; milletvekilliğinden dahi istifa ederim. Ben bu seçimlere illa da milletvekili seçileyim diye aday olmuyorum, aynı zamanda halkıma ve azınlığıma faydalı olabileyim diye aday oluyorum. Azınlığıma faydalı olabilmek için ne gerekirse yapmaya hazırım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz