Ana sayfa Batı Trakya Haberler DRAGONA: “PROGRAM BEKLEDİĞİMİZDEN DAHA FAZLA İLGİ GÖRDÜ”

DRAGONA: “PROGRAM BEKLEDİĞİMİZDEN DAHA FAZLA İLGİ GÖRDÜ”

19
0

“Müslüman Çocukların Eğitimi” Programı nedeniyle Gümülcine’ye gelen Prof. Anna Frangoudaki ve Prof. Thalia Dragona, 9 Haziran Perşembe günü Gümülcine’de panel ve birde basın toplantısı düzenlediler.

Program yetkilileri Prof. Anna Frangoudaki ve Prof. Thalia Dragona tarafından programın 4. dönem faaliyetleriyle ilgili 9 Haziran Perşembe günü Gümülcine’nin Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanlığı toplantı salonunda bir basın toplantısı düzenlendi ve program hakkında geniş bilgi verildi. Bayan Frangudaki ve Dragona’nın yanısıra programda yer alan ve Yunanca dilin doğru bir şekilde aktarılması için çaba sarfeden Üniversite görevlileri, 1996-97 yıllarında başlayan programda beklediklerinden daha fazla büyük ilerlemeler kaydedildiğini

belirttiler ve geleceğe daha bir umutla baktıklarını söylediler.

Söz konusu programın Azınlık çocuklarının Yunanca ayağını güçlendirmek için yapılan bir çalışma olduğunu, ancak Türkçe ayağınında buna paralel olarak geliştirilmesi gerektiğini ve bu konuda da hem fikir olduklarını defalarca Eğitim Bakanlığı yetkililerine aktardıklarını belirttiler.

Bir gazetecinin “Pomak Çocuklarının anadili” ile ilgili sorusuna ise, bayan Dragona,“bu program Azınlık çocuklarının Yunancayı daha iyi öğrenmek için hazırlanan ve uygulanan bir programdır. Dolayısıyla tüm Azınlık çocuklarını kapsıyor” cevabını verdi.

“Müslüman Çocukların Eğitimi” Programı ile ilgili aynı gün Gümülcine’nin Eski Valilik salonunda ise akşam bir panel düzenlendi.

 

“PROGRAMIN AMACI AZINLIĞIN HEM EĞİTİMİNE HEMDE KÜLTÜRÜNE, KİMLİĞİNE, DİLİNE VE DİNİNE SAYGI”

 

Eyalet Merkezinde düzenlenen basın toplantısından sonra aynı günün akşamı, “Müslüman Çocukların Eğitimi” Programı’nın 2011-2013 yılları arasındaki 4’üncü dönemiyle ilgili 9 Haziran Perşembe günü Gümülcine’de bulunan eski Rodop Valiliği salonunda bilgilendirici bir de panel düzenlendi.

Panele program sorumlularından Prof. Anna Frangoudaki, Prof. Thalia Dragona, Nelli Askouni, Efi Pleksousaki, Aleksandra Androusou ve programın diğer yetkililerinin yanı sıra Atina Üniversitesi, Selanik Aristo Üniversitesi ve Trakya Dimokritos Üniversitesi’nden çok sayıda eğitim uzmanı katılarak Müslüman Çocukların Eğitimi Programı çalışmalarıyla ilgili görüş ve önerilerini açıkladıkladılar.

 

Panelde katılımcılara selamlama konuşması yapan Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanlığı Eğitim Müdürü Yorgos Kelesidis, Müslüman Çocukların Eğitimi Programı’nın azınlık öğrencilerinin Yunanca öğreniminde önemli bir başarı sağladığını belirtirken, Azınlık Okulları Koordinatörü Nikos Papageorgiou da konuşmasında program çalışmalarının başarıyla devam edeceğinden emin olduğunu dile getirdi.

 

Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Anna Frangoudaki ilk defa 1997 yılının Mayıs ayında program çalışmaları için bölgeyi ziyaretinde çeşitli güçlüklerle karşılaşılmasına rağmen bugün gelinen noktada programın gerek azınlık toplumu, gerek çoğunluk toplumu, gerekse de akademik camia tarafından genel kabul gördüğünü ve yürütülen çalışmaların beklentilerin üzerinde olduğunu vurguladı.

Frangoudaki,  1997 yılından itibaren ortaöğretimde %65’lere varan okul terk oranının program çalışmaları sayesinde büyük ölçüde azaldığını vurgulayarak ortaokula devam eden toplam öğrenci sayısının 1.500’den 3.500’e çıkarak beşe katlandığını, liseye devam eden toplam 550 öğrenci sayısının da 2.600’e yükseldiğini belirtti.

 

2011 yılının Şubat ayı itibarıyla 23 ilköğretim ve 29 ortaöğretim okulunda normal ders saatleri dışında ek Yunanca öğrenimi derslerinin verildiğini ve bunların 151 sınıfla 1.771 ilkokul öğrencisi, 174 sınıfla 1.638 ortaokul ve lise öğrencilerinden oluştuğu kaydedildi. Panelde ayrıca merkezlere uzak bölgelere yönelik Yunanca öğrenimi ile ilgili tam teçhizatlı dört gezici merkezin hizmete açılacağı belirtildi.

Müslüman Çocukların Eğitimi Programı yetkilileri programın amacının, azınlık çocukları ve gençlerinin genel topluma uyumlu şekilde entegrasyonu, eğitimde ilerleyebilmeleri için iyi Yunanca öğrenimi ve bunun yanı sıra azınlığın kültürü, kimliği, dili ve dinine saygıyı hedeflediğini vurguladılar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here