Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DR. SADIK AHMET KABRİ BAŞINDA TÖRENLE ANILDI

DR. SADIK AHMET KABRİ BAŞINDA TÖRENLE ANILDI

18
0

Dr. Sadık Ahmet 19. ölüm yıldönümünde kabri başında anıldı. Dostluk Eşitlik Barış Partisitarafındandüzenlenenanma törenine başta Dr. Sadık Ahmet’in ailesi olmak üzere Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri ve soydaşlar katıldı. Bu yılki anma törenine özellikle İskeçe’nin Ova ve Dağlık bölgelerinden bayanlar ve çocuklar tarafından yüksek katılımın olması dikkat çekiciydi.

Bu yıl düzenlenen anma törenine Türkiye’den hükümeti temsilen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç katıldı. T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener ve Muavin Konsoloslar Alper Atak ve Murat Ertaş, Bakan Akif Çağatay Kılıç’ı İpsala Sınır Kapısı’nda karşılayarak tören alanına birlikte geldiler ve tören alanında yerlerini aldılar.

Muhalefet Partilerden Cumhuriyet Halk Partisi’ni temsilen Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, MHP Iğdır Milletvekili Dr.Sinan Oğan, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan katıldı.  

Törene Batı Trakya’dan PASOK Partisi Milletvekili  Ahmet Hacıosman katılırken, SİRYZA Milletvekilleri Ayhan Karayusuf ve Hüseyin Zeybek katılmadılar.

Azınlıktan törene katılanlar arasında DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Başkan Yardımcısı Ozan Ahmetoğlu ve diğer parti yöneticileri, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Gümülcine Türk Gençler Birliği Başkanı Koray Hasan, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ramadan Nizam, Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, Mustafçova yeni Belediye Başkanı seçilen Cemil Kabza, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve diğer Dernek yöneticileri de hazır bulundu.

Sabık Milletvekilleri İlhan Ahmet, Galip Galip, Ahmet Faikoğlu, Çetin Mandacı, Ahmet Mehmet, Mustafa Mustafa ve Birol Akifoğlu’nun da törene katılmadıkları görüldü.   

Törende Türkiye’den Rumeli ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Dernekleri Başkan ve yöneticileri, Bulgaristan’dan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Başkan Yardımcısı Ruşen Rıza ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri de hazır bulundu.

Tören sırasında protokol konuşmaları yapıldı. Konuşmacıların ortak noktası tabii ki Dr.Sadık Ahmet’in hayatta iken Türk Dünyası ve Batı Trakya Türkleri’nin hak arama yolunda verdiği mücadele dile getirildi.

 

Bugün burada beraber olmanın büyük bir anlamı var”  

Türkiye’den hükümeti temsilen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç yaptığı konuşmasında, “sizlere öncelikle T.C. Başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletmek istiyorum. Dr. Sadık Ahmet verdiği mücadeleyle çok ciddi bir ışık yaktı. Tabii ki buğün halen sorunlarımız var, sorunlarınız var, bunları elele vererek birlikte çözmek için de bizler çalışacağız. Bugün burada beraber olmanın büyük bir anlamı var” dedi.

Bakan Akif Çağatay sözlerine şöyle devam etti:

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2231w5_dr-sadik-ahmet-kabri-basinda-torenle-anildi_news

 

“Hile yapmayı bilmeyiz”

Son olarak teşekkür konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet, katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederek şunları dile getirdi:

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x2233ra_dr-sadik-ahmet-kabri-basinda-torenle-anildi_news

 

4.000 KİŞİYE İFTAR YEMEĞİ

Dr. Sadık Ahmet’in anıt mezarı başında yapılan anma töreninin ardından Sirkeli köyünde okutulan Mevlid ve akabinde de Ailesi tarafından verilen iftar yemeğine geçildi. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da katıldığı iftar yemeğinde yaklaşık 4.000 kişi hep birlikte iftar açtı. Batı Trakya’da ilk defa açık alanda bu denli kalabalık toplu bir iftar yemeği coşkusu da yaşanmış olarak tarihe geçti.

DEB Partisi’nin görevlendirdiği genç kızlar ve oğlanların hizmet etmek için adeta seferber oldukları görüldü. Ayrıca, DEB Partisi ve Dr. sadık Ahmet Ailesinin Batı Trakya’daki Türk Azınlığın geleceğini şekillendirerek, bu topraklar üzerinde ebedi yaşatacak olan genölere sahip çıkılması ve onlara görevler verilmesi etkinliğin belki de en önemli yanlarından biriydi. Gençlerin Batı Trakya Türk Azınlığı’nın haklı davasına hizmet etmeleri, onu anlamaları ve yaşatmaları için bu tür etkinliklerin önemi çok büyük. DEB Partisinin genç ve dinamik elemanlardan kurulu olan kadrosu da kısa bir sürede bunu Azınlığın tabanına yaymayı başardı. Daha ziyade gençleri davaya çekmeyi başardı. Her ne kadar Başkanına Yunan basını “KAHVECİ” diye hitap etse de, bu “KAHVECİ” ve ekibi neler yapabileceğini herkese açıkça göstermiş oldu. Partinin önemini ispat etti.  

Son olarak Bakan Akif Çağatay Kılıç ve beraberindeki heyet, Genç Akademisyenler Topluluğu (GAT) Teşkilatı tarafından bu yıl 6’ncısı organize edilen Dr. Sadık Ahmet Futbol Turnavası’nın final karşılaşmasını izlemek üzere Sirkeli köyü futbol sahasına geçildi. Bakan burada Batı Trakyalı genç sporcuların değişik spor dallarında dereceye girenlere madalyalarını takdim etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Proğramın sona ermesiyle de Bakan Akif Çağatay Kılıç ve beraberindeki heyet karayoluyla Türkiye’ye döndü.

 

Video ve fotolar birazdan yüklenecek. 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz