Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar DR. MESUT HÜSEYİN: “DEB PARTİSİ GENEL BAŞKANI MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ’U AĞIRLAMAKTAN BÜYÜK...

DR. MESUT HÜSEYİN: “DEB PARTİSİ GENEL BAŞKANI MUSTAFA ALİ ÇAVUŞ’U AĞIRLAMAKTAN BÜYÜK MEMNUNİYET DUYDUM”

26
0

Batı Trakya Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş  Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti.

Toplantıya, Dernek Başkanı Dr. Mesut Hüseyin, Abaşkan Erdoğan Hasan İbrahim ve Avrupa’lı Çaycumalılar Derneği Genel Başkanı Muharrem Yiğit ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Hüseyin: Din derslerine ağırlık verdik

Katılımın yoğun olduğu toplantının açılış konuşmasını Dernek Başkanı Dr. Mesut Hüseyin yaptı. Kendisinin de DEB Partisi üyesi olduğunu belirten Dr. Mesut Hüseyin, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş’u derneğinde görmekten ve ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Başkan Hüseyin, konuşmasında şunları söyledi:

Derneğimiz, Sivil Toplum Kuruluşları arasında önemli bir yere sahiptir. Derneklerin faaliyetleriyle birlikte çeşitli kültür ve toplulukları tanıma fırsatı buluyoruz, bu önemin bilincinde olarak tüm Batı Trakya Türk Derneklerin çalışmalarını destekliyoruz. Witten Batı Trakya Türk Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği gelenekleri yaşatma ve dayanışma konusunda ilçemizdeki örnek derneklerden biridir. Derneğimizim kadınlar ve gençlik kolu ’nu en kısa zamanda faaliyette geçirdik, en önemlisi ise derneğimizin çatısı altında 4-13 yaş arası çocuklarımıza Din ve Kur’an derslerini sunmamızdır. Cahit Hasan hocamız haftada 4 defa 40 çocuğumuza Din ve Kur’anı dersi vermektedir ” dedi.

Lozan Antlaşması’na uyulmuyor

DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş konuşmasında, Batı Trakya Türkü’nün büyük bir ekonomik krizle boğuştuğunu, işsizliğin insanımızı olumsuz etkilediğini ve buna acil çözümler üretilmesinin şart olduğunu ifade etti. Çavuş, 240 İmam Yasası’nın uygulamaya konuldu. Lozan Antlaşması’nda var olan dini özerkliğin böylece son buldu. Türkçe-Yunanca eğitim verecek anaokullarının açılmasına müsaade edilmeyerek ve öğrenci azlığı bahane edilerek, ilkokulların kapatıldı, bu sebeple eğitim özerkliğinin de büyük bir darbe aldı. % 3’lük bir baraj ile önümüze büyük engeller konuluyor. Partimizin ilk hedefi, en kısa zamanda Atina’ya bir büro açmaktırşeklinde konuştu.

Derneğin Genel Sekreteri Mehmet Hasan’da DEB Partisinin önemli çalışmalar yaptığını övgüyle bahsederken, Merhum Dr. Sadık Ahmet’in kurmuş olduğu DEB Partisinin çalışmalarını yakından takip ediyorum ve her zaman da partimizin yayındayız diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz