Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DİMETOKA BELEDİYE BAŞKANI İSTANBUL’DAN TURİST BEKLİYOR

DİMETOKA BELEDİYE BAŞKANI İSTANBUL’DAN TURİST BEKLİYOR

15
0

Dimetoka Belediye Başkanı Paraskeuas Patsouridis İstanbul’a giderek İstanbul’dan Dimetoka’ya turist gelmesi için girişimlerde bulundu. Belediye başkanı, Patsouridis,  “Panhelenik Kapadokyalılar Dernekleri Birliği”nin Kuzey Yunanistan’daki Belediye Başkanları ile İstanbul’a giderek Türk Turizminin yetkilileri ile biraraya geldikleri belirtiliyor.

Başkan Patouridis ilk olarak Patrikhane’ye giderek Patrik Vartolomeos ile görüştü ve ardından İstanbul’da Turizm Acenteler Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ile Yunanistan heyetinin yapmış olduğu toplantıya katıldı.

Başaran Ulusoy, İlkbahar’da gazeteciler ve Turizm Acente sahipleri ile Kuzey Yunanistan’a bir gezi düzenleyeceklerini ve gezinin ilk önce Dimetoka’dan başlayacağını belirttiği ifade ediliyor.

Yunanistan heyeti ayrıca İstanbul’da Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Mehmet Gürkan ile de görüştükleri belirtilirken, görüşmede Dimetoka Belediye Başkanı tarafından Dimetoka’nın tarihi eserlerinin yer aldığı bir dosyayı kendilerine ilettikleri ifade ediliyor.

Dimetoka Belediye Başkanı Paraskeuas Patsouridis, İstanbul gezisini değerlendirirken İstanbul’un tarihi mekanlarından çok etkilendiğini, Dimetoka bölgesine İstanbul’dan turist çekmek için ve bölgenin kalkınması için belediye yönetimi olarak ellerinden ne geliyorsa yapmaya hazır olduklarını belirttiği ifade ediliyor. Patsouridis, “Komşu ülkeden turist çekebilmemiz için önemli ilk adımı attık. Belediye yönetimi olarak en iyi şekilde başladığımıza inanıyorum. Hemşehrilerime söz veriyorum, bunca sorunlarla karşılaşmamıza rağmen, inanç ve iştahlı çalışmayla turizm Dimetoka’yı kalkındıracaktır” ifade ettiği belirtiliyor.

Dimetoka Belediye Başkanı Paraskeuas Patsouridis, İstanbul’dan Türk turistleri beklerken Balkanlar’ın en eski Camilerinden biri olan Çelebi Sultan Mehmed Camii Dimetoka’da bulunuyor, ancak şu an itibarıyla Caminin durumu içler acısı olmaya devam ediyor. Caminin iç kısmını ise gezmek mümkün değil çünkü Cami ziyarete açık değil.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz