Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DİMETOKA’DA İLK DEFA DÜZENLENEN TOPLU SÜNNET ŞÖLENİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

DİMETOKA’DA İLK DEFA DÜZENLENEN TOPLU SÜNNET ŞÖLENİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

26
0

Dimetoka Evros Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen “Toplu Sünnet Şöleni” büyük coşkuyla gerçekleştirildi.  

Bugüne kadar hiç yapılmamış ve ilk defa 25 Mayıs 2016 Çarşamba günü saat 18:00’de Dimetoka Evros Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’nin Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü ile birlikte ve Ümraniye Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenen “Toplu Sünnet Şöleni“nde, 32 çocuk erkekliğe ilk adımı atarken aileleriyle birlikte yaşadıkları bu güzel şölen uzun yıllar anı olarak hatıralarında kalacak.

İlk defa Dimetoka’da yapılan bu güzel ve bir o kadar da anlamlı etkinliğe Dimetoka Evros Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’nin davet ettiği Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı davete katılırken bu güzel günde kendilerini yalnız bırakmadı. Yine Üstanbul’dan Ümraniye Belediye Başkanı Yardımcısı Hakan Karataş, Ümraniye Müftüsü İlyas Yılmaztürk, Ümraniye Belediyesi Kur’an Kursları Eğitmeni Ramazan Soyaslan ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’i temsilen Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, Selanik’ten Dernek Başkanı Osman İsmailoğlu katıldı.

Etkinlik Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başladı, Gümülcine Seçilmiş Müftülüğüne bağlı din görevlileri tarafından okunan Mevlid ve ilahilerle devam etti. Mevlidin duasını ise Ümraniye Müftüsü İlyas Yılmaztürk yaptı.

Mevlid töreni sonrasında Ümraniye Belediye Başkanı Yardımcısı Hakan Karataş yaptığı selamlama konuşmasında çocukları ve aileleri tebrik etti, ve Belediye Başkanı tarafından gönderilen hediyeleri sünnet çocuklarına takdim etti. Çocukların bu sevinci ise görülmeye değerdi.

Sırasıyla selamlama konuşmaları yapıldı ve Ümraniye Müftüsü İlyas Yılmaztürk yaptığı konuşmada burada yaşayan soydaşların sünnet geleneğine sahip çıkmaları ve yaşatmalarının önemine vurgu yapıldı.

Sırasıyla mikrofonu eline alan aileleri ve çocukları selamlayan Başkonsolos Ali Rıza Akıncı, “bugün çok değerli bir vesileyle biraraya geldik. Bu genç kardeşlerimizin erkekliğe ilk adımı, burada hem bir adetimizi, inancımızı yaşatmış olacağız, hem bir güzel mevlid töreni dinleyeceğiz, eğlence sözkonusu olacak. Bütün bu organizasyonu yapan ve bize sunan Süleyman kardeşimi buradan tebrik ediyorum” dedi.

Son olarak selamlama konuşmasını yapmak üzere mikrofonu eline alan Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, “gönüllere mesafeler koymak mümkün değil, biz kardeş olduğumuzu her daim ilan ediyoruz. Beraber olduğumuzu, aynı değerleri aynı duyguları aynı inancı aynı güzellikleri hep beraber paylaştığımızı ifade etmek üzere sizlerle beraberiz” dedi.

Son olarak Dimetoka Evros Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Süleyman Macır tarafından bölgede görev yapan din görevlisi Abdurrahim Kuru’ya katkılarından dolayı bir plaket takdim etti.

Mevlid sonrası katılımcılara yemek ikram edildi ve tören çocukların orkestra eşliğinde oyun oynamalarıyla son buldu.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x4cmu9r_dimetokada-toplu-sunnet-soleni-video-1_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x4cmyoj_dimetoka-toplu-sunnet-soleni-video-2_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x4cn3kb_dimetoka-toplu-sunnet-soleni-video-3_news

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz