Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA: “KOS’TA BİR TÜRK VATANDAŞIMIZ VEFAT ETTİ”

DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA: “KOS’TA BİR TÜRK VATANDAŞIMIZ VEFAT ETTİ”

27
0

Dışişleri, Kos’ta bir Türk vatandaşının hayatını kaybettiğini açıkladı. Hayatını kaybeden Türk’ün ismi Sinan Kurtoğlu. 3’ü yaralı 205 Türk vatandaşını taşıyan feribot Kos’tan Bodrum’a hareket etti.

Ege’deki 6.6 deprem sonrası Dışişleri Bakanlığı, bilgilendirme yaptı. Dışişleri, “Depremde İstanköy’de 2 kişi hayatını kaybetti, 120 kişi yaralandı. Hayatını kaybeden iki kişiden birinin Türk.” açıklamasında bulundu. Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ise hayatını kaybeden Türk vatandaşının isminin Sinan Kurtoğlu olduğunu söyledi. Depreme Yunanistan’da yakalanan Türkleri almak üzere Kos’a gönderilen feribot, 3’ü yaralı 205 Türk vatandaşıyla birlikte Bodrum’a doğru yola çıktı.

ÖLEN TÜRK’ÜN İSMİ BELLİ OLDU: SİNAN KURTOĞLU

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Sinan Kurtoğlu vatandaşımızın Kos’taki deprem sonrası hayatını kaybettiğini açıkladı.

Çavuşoğlu, “Ege Denizi’ndeki depremin Kos’ta maalesef etkisinin daha büyük hissedildiğini müşahede ettik, 2 kişinin orada yaşamını yitirdiği haberini aldık. Rodos Başkonsolosluğumuzdan edindiğimiz bilgi çerçevesinde vefat eden iki kişiden birinin Sinan Kurdoğlu isimli Türk vatandaşı olduğunu öğrendik. Dışişleri Bakanlığımız konuyla ilgili olarak gerekli işlemleri takip ediyor.” dedi.

DEPREME KOMŞU’DA YAKALANDI

Deprem, komşu Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’nı da vurdu. İstanköy Adası’nda yayın yapan “www.vimatisko.gr” internet istesinin haberine göre depremde İstanköy şehir merkezindeki Cezayirli Hasan Paşa Camisi’nin minaresi yıkıldı. Minare yıkıldığı sırada caminin yanındaki kafeteryada oturan 39 yaşındaki İzmirli Sinan Kurtoğlu isimli Türk ile İsveç uyruklu bir turist enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi. Onlarca evin de hasar gördüğü belirtildi.

205 TÜRK YOLCUYLA BODRUM’A HAREKET ETTİ

Kos depreminde adada bulunan Türkler adadan tahliye ediliyor. Türkiye’ye hareket edecek feribota ilk aşamada 205 Türk yolcu bulunuyor. 3 yaralı yolcudan ikisinin ismi Selim Çaydanlı ve Utku Hasdemir. Feribot kos adasından Bodrum’a hareket etti.

Dışişleri kaynakları, konuyla ilgili olarak şu bilgilendirmeyi yaptı:

“DEPREMDE MAALESEF BİR VATANDAŞIMIZ VEFAT ETTİ”

“Dün gece İstanköy’de (Kos) meydana gelen deprem hakkında Rodos Başkonsolosluğumuzdan alınan bilgiler şu şekildedir:

Depremde maalesef bir vatandaşımız vefat etmiştir. Kimlik bilgileri tespit edilen vatandaşımızın ailesine ulaşmaya çalışılmaktadır. Bir vatandaşımızın da ağır yaralı olduğu ve Atina’ya nakledilmekte olduğu öğrenilmiştir. Atina Pire Başkonsolosluğumuz bahse konu vatandaşımızın durumu ile ilgilenmektedir. Diğer bir vatandaşımızın ayağının kırıldığı, hastanede olduğu ve Türkiye’ye dönmek istediği bildirilmiştir. İstanköy Müslümanları Kültür ve Kardeşlik Derneği Dernek Başkanı Kadri Memiş yanında kendisine refakat etmektedir.

“250 KİŞİLİK TAHLİYE GEMİSİ ADAYA ULAŞTI”

200’ün üzerinde vatandaşımızın tahliyesi için çalışmalar devam etmektedir. Liman ve Gümrük binası hasar gördüğü için Bodrum’dan veya Yunanistan’ın diğer bölgelerinden gemi seferlerine izin verilmemektedir. İstanköy Liman Başkanı ile görüşülerek yakındaki bir rıhtıma özel sefer yapılması için izin sağlanmıştır. Başkonsolosluğumuzun koordinasyonunda Bodrum’dan yola çıkan yaklaşık 250 kişilik bir yolcu gemisi İstanköy’e varmıştır. Vatandaşlarımızı aldıktan sonra Bodrum’a hareket edecektir. Ardından ikinci bir sefer daha yapacaktır.

“VATANDAŞLARIMIZ ÇAĞRI MERKEZİNE 24 SAAT ULAŞABİLİR”

Depremde İstanköy meydanında bulunan Defterdar Cami’nin minaresinin çöktüğü, karşısında bulunan çeşmenin de kubbesinin zarar gördüğü anlaşılmaktadır. Yakınları hakkında bilgi almak veya yardım isteyen vatandaşlarımız Dışişleri Bakanlığımızın Çağrı Merkezine (0312-292 29 29) 24 saat ulaşabilirler.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz