Ana sayfa Batı Trakya Haberler DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI AHMET YILDIZ BATI TRAKYA’DA ÇİÇEKLERLE KARŞILANDI

DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI AHMET YILDIZ BATI TRAKYA’DA ÇİÇEKLERLE KARŞILANDI

26
0

T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız özel bir ziyaret için Batı Trakya’ya geldi. Bakan Yıldız Gümülcine’de çiçeklerle karşılandı.

T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız özel bir ziyaret için Batı Trakya’ya geldi. Batı Trakya ziyareti kapsamında Gümülcine’de ilk olarak Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’i Müftülük makamında ziyaret etti. Müftülüğe geldiği sırada kalabalık din adamları grubu, Vaaz ve İrşad heyeti bayanları tarafından karşılandı. Daha sonra Müftülük makamına geçildi ve Müftü Şerif Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’a Müftülük kurumunun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Buradan Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne geçen Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız GTGB Başkanı Necat Ahmet ve Yönetim Kurulu üyeleri ve de kalabalık bir soydaş topluluğu tarafından karşılandı. Karşılama töreninde GTGB  Başkanı Necat Ahmet yaptığı konuşmada Bakan’a “hoş geldiniz” dedikten sonra GTGB’nin kuruluş ve bugünkü durumu hakkında bilgi verdi.

Selamlama konuşmasını yapmak üzere kürsüye Başkonsolos Ali Rıza Akıncı geldi. Başkonsolos Akıncı “sayın Bakan Yardımcımız Ramazan’ın ilk gününde sizlerle bir arada olmayı, Ramazan’ın bu heyecanını sizlerle yaşamayı arzu ettiler” dedi ve sözü Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’a bıraktı.  

Burada kendisini dinlemeye gelen soydaşlarına seslenen Yıldız şunları dile getirdi.

“Sorunları inşallah komşumuz Yunanistan’la iyi komşuluk ilişkileri ve anlaşmalar doğrultusunda ve insan hakları doğrultusunda çözeceğiz.”

“Balkanlar’daki soydaşlarımız Ortadoğu’dakilere göre özellik arz ediyor. Bunlar özellikle Batı Trakya’da anlaşmalarla hakları, statüleri belirlenmiş soydaşlarımız. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milleti daima bunun takipçisidir. Aksadığı yerde uluslararası prensipler ilişkiler dahilinde bunu takip etmekte, gerektiğinde soydaşlarımıza yardım etmekte devletimizin, milletimizin ve sivil toplum örgütlerimizin borcudur ve bunu da yerine getirmeye çalışmaktadır. Ankara’yı ziyaret eden heyetlerde benim de görevim gereği sağ olsun geliyorlar. Aldığımız bilgiler maalesef bu yönde gelişmelerin iyi olmadığı kanaati Türkiye’de bulunmaktadır.

İnşallah komşumuz Yunanistan’la bunu iyi komşuluk ilişkileri ve anlaşmalar doğrultusunda ve insan hakları doğrultusunda çözeceğiz. Zaman zaman sizlerden eğer buralarını ihmal ettik diye yönünde bir kanaat oluşuyorsa bilin ki bu doğru değildir. Kurumlarımızla, Dışişlerimizle gündeme getiriyoruz ve bu konular ihmale gelecek konular değildir. Bunu da burada yerine getirmeye çalışıyoruz.

Özetle, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve halkıyla başta Batı Trakya olmak üzere bütün Türk topluluklarını, azınlıkların durumunu bir yandan takip ederken, bir yandan da komşu ve komşu olmayan ülkelerle iyi ilişkileri devam ettirmek arzusundadır. AB stratejik hedefini korumakta ve gereken adımları atacaktır.”

GTGB’nin ardından, Batı Trakya ziyaretinde kendisine refakat eden Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ile birlikte Kırmahalle Camisi’nde öğle namazını kılan Yıldız, daha sonra Gümülcine’deki Celal Bayar Azınlık Lisesi’ni ziyaret etti. Burada kendisini okul müdürü Tunalp Mehmet, öğretmenler ve Encümen Heyeti Başkanı Ahmet Arif Emin karşıladı. Tunalp Mehmet Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız’a okuldaki eğitim hakkında ve sınıfların yetersizliği hakkında bilgi verdi. Encümen heyeti Başkanı Ahmet Arif Emin de okulun ihtiyaçları ve idari işleyişi hakkında geniş bilgi verdi. Okulu ve sınıfları gezen Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Türkiye’den gelen kitapları inceledi, spor salonunu yakından gördü.

BİRLİK Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlhan Tahsin’in “Batı Trakya Azınlığı’nın eğitiminde var olan sıkıntıların iki ülke arasında yapılan toplantılarda ele alınıyor mu?” sorusuna ise “tabii ki diğer alanlarda olduğu gibi eğitim alanında var olan sorunları da konuşuyoruz. Kaldı ki Başbakan sayın Çipras Azınlık eğitiminde bazı sorunların var olduğunu kabul ediyor, bunu kendisi de dile getiriyor” diye cevapladı.

Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, akşam Gümülcine Başkonsolosluğu tarafından verilecek iftar yemeğine katılacak, orucunu soydaşlarıyla birlikte açacak. Ahmet Yıldız Pazar günü İskeçe bölgesine geçerek temaslarda bulunacak.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x5o2owk_disisleri-bakani-yardimcisi-ahmet-yildiz-gumulcinede-soydaslarina-seslendi_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x5o37kl_disisleri-bakan-yardimcisi-ahmet-yildiz-gumulcinede_news

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here