Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DHKP-C’LİLER SAKIZ (HİOS) ADASI’NDA SORGULANIYOR

DHKP-C’LİLER SAKIZ (HİOS) ADASI’NDA SORGULANIYOR

11
0

Sakız Adası açıklarında dün sabah saatlerinde seyreden şişme botta ağır silah ve patlayıcı ile yakalanan 4 kişinin ifade için akşam Sakız Mahkemesi’ne götürüldü. Atina’dan Sakız Adası’na giden savcıların 4 kişiyi sorguladığı öğrenildi.

Chios Politis gazetesinin haberine göre, Sakız Adası polis şubesinde tutulan 2 Türk ve 2 Yunan vatandaşı toplam 4 kişi, olağanüstü güvenlik önlemi altında polis minibüsüyle bu akşam saat 20.00 sıralarında Sakız Adası’ndaki mahkemeye getirildi. Ağır silah ve patlayıcılarla yakalanan kişilerin Atina’dan adaya giden savcılar tarafından sorgulandıkları öğrenildi. Savcılar ifadeleri aldıktan sonra 4 kişiyi bugün Atina’ya nakledilecekleri belirtiliyor.

Mahkeme girişinde minibüsten inen 4 kişinin yüzleri açık şekilde mahkeme binasına götürüldükleri görüldü. Botu kullanan Atina yakınlarındaki Aspropirgos Deniz Ticaret Okulu öğrencisi olan 22 yaşındaki Yunanlının mahkeme merdivenlerinde “masumum” şeklinde bağırdığı bildirildi. 22 yaşındaki Yunanlı genç, verdiği ilk ifadesinde, teknede silah bulunduğunu bilmediğini ve sadece tekneyi Türkiye’ye götürmek üzere 2 Türkiye vatandaşıyla ile 500 euroya anlaştığını ileri sürmüştü.

Sakız’da sorgulananlar arasında daha önce Türkiye’de silahlı eylemlerde bulunan DHKP-C üyesi Hasan Biber de bulunuyor. Yunanistan Sahil Güvenlik ekiplerinin yasadışı göçle mücadele çerçevesinde şişme botta gerçekleştirdiği rutin kontroller sırasında 2 tanksavar, 4 adet el bombası, 2 tabanca, mermi ve çok sayıda patlayıcı madde tespit edilmişti.

Yunan polisinin şimdiye kadar 5’i Türk 3’ü de Yunan olmak üzere toplam 8 kişiyi tutukladını, 14 kişinin ise gözaltına alındığını duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz