Ana sayfa Batı Trakya Haberler DEVLET BAHÇELİ SELANİK’TE ATATÜRK’ÜN EVİNİ ZİYARET ETTİ

DEVLET BAHÇELİ SELANİK’TE ATATÜRK’ÜN EVİNİ ZİYARET ETTİ

17
0

Balkanlar turunu sürdüren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Selanik’te Atatürk’ün evini ziyaret etti. Önce Selanik Başkonsolosluğu’na geçen Devlet Bahçeli ve ekibi burada Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin tarafından karşılandı.

Başkonsolosluğun kabul salonunda gerçekleşen buluşmayı çok sayıda Yunanlı gazeteci görüntüledi. Selanik Başkonsolosluğunda bir süre istirahat eden Bahçeli, burada Selanik Müslümanları Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Osman İsmailoğlu ile de görüştü.

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Atatürk’ün evini gedikten sonra ziyaret defterini imzalayan Bahçeli, deftere şunları yazdı:

 

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Türk  Milleti’nin bağımsızlık mücadelesinin öncüsü Gazi Mustafa Kemal 131 yıl önce bu evde dünyaya gözlerini açmıştır.

Anadolu’nun üzerine çöken umutsuzluk ve bezginlik dalgası, Selanik’ten esen cesaret ve mücadele ruhu tarafından dağıtılmış ve etkisizleştirilmiştir.

 

Anadolu’nun semalarını aydınlatacak, işgal ve esaret zincirlerini kıracak yüksek irade buradan yola çıkmış ve milletimizi ters giden talihini değiştirmiştir. Selanik ve bu ev, milletimizin gönlünde tarihi kıymet ve önemini hiç kaybetmemiş, bundan sonra da kaybetmeyecektir.

 

Bu şehirde Mustafa olarak doğan, son vatanımızda Atatürk olarak hakka yürüyen dava ve fazilet timsali Gazi Mustafa Kemal’in, geride bıraktığı emanetlere sahip çıkacağımızdan ve üzerine leke sürdürmemek için her gayreti göstereceğimizden herkes emin olmalıdır.

 

Doğduğu evde muhterem hatıralarını bir kez daha hayırla yad ediyor ve kendisine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

Ruhu şad, mekanı Cennet olsun.”

 

Devlet BAHÇELİ

Mlliyetçi Hatereket Partisi

Genel Başkanı

 

Devlet Bahçeli’nin Başkonsolosluğa gelişinde kendisini dışarıda bulunan yaklaşık 25 kişilik Güney Kıbrıslı Rum öğrenciler protesto etti. Çeşitli aleyhte sloganlar atan öğrencilerin Başkonsolosluğa yaklaşmalarına güvenlik güçleri izin vermedi. Aralarında Altın Şafak Partisi üyelerininde bulunduğu grup Başkonsolosluk önüne geçmek isteyince polisle buna müsade etmeyince çatışma çıktı. Çatışmada polis biber gazı kullanmak zorunda kaldı.

Polisin, Bahçeli’nin ziyareti süresince Türk Başkonsolosluğu çevresinde, Yedikule Kalesi’nde ve Selanik Sancakbeyi İshak Paşa tarafından 1484 yılında yaptırılan İshak Paşa Camii (Alaca Camii) bölgesinde geniş güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here