Ana sayfa Batı Trakya Haberler Dedeağaç Sözde Yeni Bir “Soykırım” İcat Etmek İstiyor!

Dedeağaç Sözde Yeni Bir “Soykırım” İcat Etmek İstiyor!

2
0

Bu defasında yine Türkiye’ye karşı suçlama düşüncesiyle sözde yeni bir “soykırım”ın ayak sesleri Dedeağaç’tan gelmeye başladı. Bir Sivil Toplum Kuruluşu olan Apalos “Deniz Feneri” Derneği kolları sıvadı ve 6 Nisan tarihinin Yunanistan Parlamentosu tarafından “Trakya Hellenizminin Soykırımı Anma Günü” olarak kabul edilmesini talep ediyor.

Bu talebi Yunanistan’ın hangi bölgesi talep ediyor? Türkiye’ye sınır olan Meriç (Evros) bölgesinde yaşayan Yunanlıların kurduğu bir dernek.

Oysa haftanın hemen hemen her günü özellikle Dedeağaç’ta yemek restoranları yaz ve kış günlerinde günübirlik Türk turistlerde dolup taşarken, esnafın yüzünü güldüren ve cebini binlerce euro ile dolduran Türkler sözde yeni bir “soykırım” ile karşı karşıya kalıyor.

Kısacası anlaşılan o ki, Yunan halkı Yunanistan’ın neresinde olursa olsun sözde “Soykırımlara” kafayı takmış vaziyette. Adeta günlük yaşamlarında “Türkler soykırım yaptı” düşüncesi ve takıntısı ile yatıp kalkıyorlar.

Apalos “Deniz Feneri” Derneği, 6 Nisan tarihinin Yunanistan Parlamentosu tarafından “Trakya Hellenizminin Soykırımı Anma Günü” olarak kabul edilme talebini desteklemek için Dedeağaç Belediye Meclisi’nin yardımını istedi.

“Apalos Deniz Feneri” Derneği yönetim kurulunun Dedeağaç Belediye Meclisi’ne ilettiği ilgili metinde aynen şu ifadeler kullanılıyor:

“Parlamento tarafından 6 Nisan tarihinin Traklar’ın “Kara Paskalya”sı Trakya Hellenizminin Soykırımı Anma Günü” olarak kabul edilmesini istiyoruz. 1913-1917 dönemindeki kurbanların anısına, 232.000 Trakyalı eski atalarına ait ocaklarını terk etmek ve özgür Yunanistan’a ve yabancı ülkelere göçe zorlandı. 96.000’i Küçük Asya’da (Anadolu’da) zorla çalıştırılmaya zorlandı, bunlardan sadece 50.000’i hayatta kalabildi.”

Şimdi tüm gözler öncelikle Yunanistan Parlamentosu’nun 6 Nisan tarihinin sözde “Trakya Hellenizminin Soykırımı Anma Günü” olarak ilan edilip edilmeyeceğine ve Dedeağaç (Aleksandrupolis) Belediyesi Meclisi’nin de destek verip vermeyeceğine çevrildi.

Dedeağaç Belediye Meclisi başta olmak üzere, Dedeağaç’ta Türk turistlerle adeta altın çağını yaşayan esnaflar ve kayıtlı oldukları Esnaf ve Sanatkarlar Odası bu duruma nasıl bir tepki verecek hep birlikte göreceğiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here