Ana sayfa Yunanistan Haber Dedeağaç Limanı ABD’nin Savaş Makineleriyle Doldu Taştı!

Dedeağaç Limanı ABD’nin Savaş Makineleriyle Doldu Taştı!

3
0

Dedeağaç Limanı ABD’nin savaş makineleriyle doldu taştı!

Dedeağaç (Aleksandrupolis) Limanı ABD’nin Savaş Makineleriyle Doldu taştı! Limana gelen gemiden 700 civarında askeri araç ve mühimmat dolu onlarca konteyner limana indirildi.

ABD Ordusu’nun 39. Ulaştırma Taburu’na ait askeri teçhizat geçici olarak Dedeağaç Limanı’na konuşlandı. Limanda bir taraftan çalışmalar Yunanlı ve ABD’li komutanlar tarafından koordine edilirken, diğer taraftan da hazırlanan askeri araçlar günün belirli saatlerinde konvoy halinde Dedeağaç Limanı’ndan Ormenio sınır kapısını geçerek Bulgaristan’a doğru yol alıyor.

Yapılan yükleme çalışmalarında küçük askeri araçlar ikişerli halde sivil TIR araçlarıyla taşınırken, Oshkosh tipi büyük askeri araçlar ise konvoy halinde Dedeağaç Limanı’ndan çıkarak şehir dışına kadar yol boyunca mavi boyalı çizgi ile belirlenen güzergahı kullanarak bölgeden ayrılıyor.


Çalışmaların ilk gününde ABD’nin Selanik Başkonsolosu Gregory W. Pfleger bizzat Dedeağaç Limanı’na gelerek yakından izledi. Çalışmaların yapıldığı sırada ise ABD’li askerler Liman çevresinde nöbet tutmamaları dikkat çekti.

Başkonsolos Pfleger Dedeağaç Liman Müdürü Hristos Dukas ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşme sonrasında yaptığı değerlendirmede, “Bu ve bunun gibi tatbikatlar, NATO’nun yeteneklerini gösteriyor, savunma işbirliğimizi ve bağlılığımızı gösteren tatbikatlardır, hazır bulunduğumuzu, Yunanistan’ın “ev sahipliği” ile ikili ilişkilerimizin derinliğini ve genişliğini göstermektedir.” İfadelerini kullandı.

Başkonsolos Pfleger, Amerikan tarafının Dedeağaç Liman Müdürlüğü ve 12. Mekanize Tümeni ile oluşturdukları ilişkinin iki ülke arasında “Askeri Diyalog” görüşmeleri kapsamında devam ettiğini, bunun da “ortaklı ilişkisi” olduğunu dile getirdi.

Başkonsolos Gregory W. Pfleger burada gazetecilere yaptığı açıklamada şunları dile getirdi.

“Aleksandrupolis’te olmaya devam edeceğiz” 

“Burada olmaya devam edeceğiz, bu dinamizmi vurgulamaya devam edeceğiz, bu dinamizmi pratikte görmek için burada ortaklarımızla çalışmaya devam edeceğiz.

Bugünkü ziyaretimin önemi, Liman idaresiyle, Yunan Silahlı Kuvvetleri ile geliştirdiğimiz işbirliğini vurgulaması ve ilişkilerimizin ne kadar gelişmekte olduğunu gördüğümüzün altını çiziyorum. Bir kez daha bölgedeki Dedeağaç limanının mevcut avantajını ve güvenlik ve ekonomi alanındaki dinamiklerini gördüğümüzü bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu dinamizmi vurgulamaya devam edeceğiz ve bu dinamizmin beklentisinin gerçekleşmesini sağlamak için ortaklarımızla birlikte çalışacağız.

Bu arada Dedeağaç Liman Müdürlüğü’ne ve 12. Mekanize Tümeni komutanlarına yapmış oldukları bu mükemmel taşınma organizasyonundan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here