Ana sayfa Batı Trakya Haberler DEDEAĞAÇ’TAKİ ÖĞRENCİLERDEN FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARA DAYANIŞMA ETKİNLİĞİ

DEDEAĞAÇ’TAKİ ÖĞRENCİLERDEN FİLİSTİNLİ ÇOCUKLARA DAYANIŞMA ETKİNLİĞİ

28
0

Dedeağaçlı öğrenciler tarafından Filistin halkına ve çocuklara dayanışma etkinliği gerçekleştirildi. “Filistinli Çocuklara ve Halkına Dayanışma” adı altında gerçekleştirilen etkinliğe yüzlerce kişi katıldı.  

Sadece BİRLİK Gazetesi’nin takip ettiği bu önemli etkinlik 3 Nisan 2019 Çarşamba akşamı Dedeağaç’ta çok yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Yüzlerce öğrenci ve sade vatandaş Filistinli çocuklar başta olmak üzere Filistin halkına desteklerini gösterdi.

Son döneme İsrail tarafından Filistin halkına yönelik artarak yapılan saldırı ve baskıları protesto etmek ve Filistinli çocuklar ve Filistin halkına yönelik dayanışma amacı olan bu önemli etkinliğin Dedeağaç’taki öğrenciler tarafından yapılması büyük önem arz ediyor.

Dedeağaç (Aleksandupolis) Barış Komitesi’nin Dedeağaç’taki İlk ve İkinci dereceli okullar ile birlikte Belediye Tiyatrosu’nda düzenledikleri “Filistinli Çocuklara ve Halkına Dayanışma” adı altındaki etkinlikte çocukların çizdikleri resimler sergilendi, şarkılar söylendi ve çocuklar tarafından okunan şiirlerden sonra kuşe kâğıtlarla yapılan beyaz güvercinler ile barış mesajları gönderildi.

Etkinlik çerçevesinde Dedeağaç (Aleksandupolis) Barış Komitesi başkanı bayan Matula Gidika yaptığı konuşmada, Filistin Devleti’nin temsilcisi Atina Büyükelçisi Maruan Tubasi’nin etkinliğe gönderdiği tebrik ve teşekkür mesajını okudu. Mesajda, İsrail bodrumlarında insanlık dışı şartlar altında en azından 350 çocuğun tutuklu bulunduğunu ve bu etkinliğin Dedeağaçlı çocuklar tarafından yapılmasının ayrı bir önemimi olduğuna vurgu yapıldı.

“İsrail’in Filistin’i yasadışı işgali derhal son bulsun”

Barış Komitesi başkanı bayan Matula Gidika yaptığı konuşmasında şunları dile getirdi.

“İnsanlık dışı savaşın ve vatanınızın İsrail tarafından yasadışı işgalinin derhal sona erdirilmesini talep ediyoruz. Filistin, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Başkent olarak belirlenen Doğu Kudüs bütün devletler ve kuruluşlar tarafından tanınmalıdır. Utanç duvarı yıkılsın ve mülteciler bir an önce evlerine dönsünler.”

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here