Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEB: “TÜRK AZINLIK, ÜLKEMİZ YUNANİSTAN İÇİN BİR TEHDİT VEYA TEHLİKE DEĞİL, BU...

DEB: “TÜRK AZINLIK, ÜLKEMİZ YUNANİSTAN İÇİN BİR TEHDİT VEYA TEHLİKE DEĞİL, BU ÜLKENİN ZENGİNLİĞİDİR”

12
0

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, haftalık “Epikera” dergisinde yayınlanan haberlerin gerçek dışı olduğunu ve hayal ürünü olduğunu belirten bir basın açıklaması yayınladı. Basın açıklamasında, “Batı Trakya’daki azınlığımızla ilgili iddia ve ithamlarını şiddetle kınıyoruz. Sözkonusu derginin yazarı, partimizin yurtdışından 30 milyon Euro’yla finanse edildiği yalanını yayarak, büyük bir çarpıtma içine girmekte ve partimizi hedef göstermektedir. Parti olarak, her türlü yasal hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirtir, dergi yönetiminin bu büyük yanlıştan bir an önce dönmesini beklediğimizi ve ümit ettiğimizi ifade etmek isteriz.” İfadelerine yer veriliyor.

BASIN AÇIKLAMASI

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin Avrupa Parlamentosu seçimlerinde elde ettiği başarının üzerine yerel ve ulusal basında çok sayıda haber ve yorum yer aldı. DEB Partisi’nin seçim başarısını ve Batı Trakya’daki azınlık seçmeninin  25 Mayıs 2014 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde verdiği mesajı doğru ve soğukkanlı bir şekilde anlamaya çalışan kişiler olduğu gibi, toplumumuzun mesajını, beklentilerini ve taleplerini anlamak ve algılamak istemeyen, hatta bunları çarpıtan haber ve yorumların medyada yer alması üzücü olduğu kadar düşündürücüdür. Bir kez daha tekrarlamak isteriz ki, DEB Partisi ve Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı, ülkemiz Yunanistan için bir tehdit veya tehlike değil, bu ülkenin zenginliğidir. Bizler bu ülkenin ve bölgenin ayrıştırıcı gücü değil, birleştirici ve demokratik mücadeleyi prensip edinen siyasi bir partiyiz.

Azınlık seçmeninin demokratik hakkını kullanarak DEB Partisi’ne büyük destek vermesini, bunun ardında yatan sosyal nedenleri doğru bir şekilde algılamaya çalışmak yerine, Azınlık insanını ve bölgeyi hiç olmadığı gibi takdim etmeye çalışıp, ülkemiz ve bölgemiz için felaket senaryoları üretmek, demokrasi ve insan haklarını yok etmekten başka bir şey değildir. DEB Partisi ile Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nı gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan iddia ve ithamlarla hedef haline getirilmesi hiçbir koşulda kabul edilemez. Son günlerde bir takım medya kuruluşlarının, DEB Partisi ve tabii ki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde partimize çok büyük bir destek veren Azınlık seçmenini mantıksız ve azınlığımızı hedef haline getiren suçlama, ihtam ve iddialarla kamuoyuna lanse ettiğini üzüntüyle görmekteyiz. Azınlığımızı Yunanistan için tehdit ve tehlike olarak lanse etme cüretini gösterenler, Azınlığımızı tanımamakla birlikte tarih bilgisinden de yoksundurlar.

Haftalık “Epikera” dergisinde son haftalarda yayınlanan ve partimizle, azınlığımızı “ülkenin düşmanı” gibi gösteren hayal ürünü haber ve yorumlar tüm Yunan vatandaşlarının mantık sınırlarını zorlamaktadır. Sözkonusu derginin 22 Mayıs 2014 ve 29 Mayıs 2014 tarihli sayılarında DEB Partisi ve Batı Trakya’daki azınlığımızla ilgili iddia ve ithamlarını şiddetle kınıyoruz.

Sözkonusu derginin yazarı, partimizin yurtdışından 30 milyon Euro’yla finanse edildiği yalanını yayarak, büyük bir çarpıtma içine girmekte ve partimizi hedef göstermektedir.

DEB Partisi’nin “özerklik taraftarı” olduğu yönündeki iddia ise çok tehlikeldir. Batı Trakya Türkleri, Yunanistan vatandaşı olmakla gurur duymaktadır. Yunanistan Batı Trakya Türkü’nün de vatanıdır. Batı Trakya Türkleri’nin İkinci Dünya Savaşı ve ertesinde ülkesi Yunanistan için şehit verdiği unutulmamalıdır.

Bu iddianın sahibinden, partimiz aleyhindeki bu çirkin ve temelsiz iddialarını ya ispat etmesini ya da özür dileyerek derhal geri çekmesini talep etmekteyiz. Hukukun temel ilkesi, iddia sahiplerinin iddialarını ispat etmesi yükümlülüğüdür.

Dergide yayınlanan akıl ve mantıktan uzak iddia ve ithamlara karşı parti olarak, her türlü yasal hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirtir, dergi yönetiminin bu büyük yanlıştan bir an önce dönmesini beklediğimizi ve ümit ettiğimizi ifade etmek isteriz.

DEB PARTİSİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz