Ana Sayfa Avrupa ve Balkanlar DEB PARTİSİNDEN KAPATILAN AZINLIK OKULLARI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

DEB PARTİSİNDEN KAPATILAN AZINLIK OKULLARI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

8
0

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi son dönemde kapatılan azınlık okulları ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamada şu ifadeler yer verildi:

“Eğitim Bakanlığı’nın, Resmi Gazetesi’nin 15 Şubat 2013 tarihli sayısında yayımlanan 305 numaralı kararında, 7’si İskeçe (Xanthi) 4’ü Rodop ve 1’i Evros ilinde bulunan toplam 12 azınlık ilkokuluna öğretmen ataması yapılmaması ve faaliyetlerinin “geçici olarak” durdurulmasının kararlaştırıldığı duyuruldu. Bu karara göre öğrenci yetersizliğinin devam etmesi durumunda İskeçe’deki Mussallı (Morsini), Memkova(Medousa), Para Mahallesi (Hriso), Öksüzlü (Mikro Orfano), Mıkmıllı (Mikrohori), Höyükköy(Velohori), Yenice (Genisea), Rodop ilindeki Kuzören (Kato Virsini), Manastır (Monastiri), Palazlı (Palladio), Çardaklı (Skiada), Meriç (Evros) ilindeki Güreci (Perama) azınlık ilkokullarının faaliyetleri durdurulacak.

Daha önce de “ okulların birleştirilmesi” kapsamında 2011 yılında Batı Trakya’daki 14 azınlık ilkokulu kapatılmıştı. Uluslararası bir antlaşma ile Batı Trakya Türk Azınlığının “Eğitim Hakkı” garanti altına alınmış ve özerk bir boyut kazanmıştır. Azınlığı ilgilendiren hiçbir konuda Azınlık insanının ve kurumlarının fikrini, görüşünü almamayı adet haline getiren devletimiz Yunanistan, geçici okul kapatmaları meselesinde de yine Azınlık yetkilerine danışmadan kapatma kararı almıştır.

Eğitim özgürlüğümüzü Lozan Antlaşması ile garanti eden Yunanistan’ın uygulamada buna riayet etmediğini üzülerek müşahade etmekteyiz. Vatandaşlık bağı ile bağlı bulunduğumuz ülkemiz Yunanistan’ın sürekli Lozan Antlaşması’nı sulandırması ve delmesi, bu ülkenin her zaman sadık birer vatandaşı olan bizleri derinden yaralamaktadır.

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın trajikomik bir hal alan Eğitim Hakkı’nın Lozan Antlaşması’nın korumasında çıkarıp, sonu belli olmayan bir yolculuğa çıkartılması ve bu yolculukta Eğitim Hakkı’nın başına daha nelerin geleceğinin belli olmaması, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın gelecek kaygısını büyütmektedir. Bu kaygı ile Azınlık insanının geleceğe umutla bakması olanaksızdır.

Eğitim konusu Batı Trakya Türk Azınlığı’nın birinci temel sorunudur. Bütün kurumlarımızı bu hususta daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz