Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEB PARTİSİ: “DEVLET İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ VE ÖZERKLİĞİNİ SONLANDIRMAK MI İSTİYOR?”

DEB PARTİSİ: “DEVLET İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ VE ÖZERKLİĞİNİ SONLANDIRMAK MI İSTİYOR?”

15
0

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi “240 İmam Yasası” olarak bilinen yasanın uygulanmaya başlamasıyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

BASIN AÇIKLAMASI

DEVLET ELİYLE DAYATMA

Bugüne kadar Lozan’da var olan haklarının dışında herhangi bir beklentisi olmamış bir halka, “240 İmam Yasası” gibi dayanağı olmayan, akıl ve mantığın kabullenmediği bir yasayı dayatmaya kalkmak ve bunun istenmediğini bile bile sırf azınlığı huzursuz etmek adına bu yasayı uygulamaya koymak, ne demokrasi ile ne de insan hak ve hürriyetleri ile açıklanabilir. Son günlerde Büyük Derbent köyüne halka sorulmadan bir müezzin atandığı ve bu müezzinin Cuma namazına katılarak, cemaatten bazılarına bu atamanın gerçekleştiğinden bahsetmesi, hepimizi bir düşünceye itmiştir. Acep devlet halka rağmen bunu yaparak, insanların camilerden uzaklaşmasını sağlayarak, inanç özgürlüğünü ve özerkliğini sonlandırmak mı istiyor?

Dimetoka Müslümanları Spor, Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Süleyman Macur’un beyanına göre Dimetoka Vakıf İdaresi Başkanı tarafından, dernek çatısı altında verilen Kur’an Kursuna çocuklarını gönderen annelere hakaret edildi. Dernek Başkanı’nın annesine küfürlü saldırıda bulunuldu ve vaziyet güvenlik güçlerine intikal ettirildi. Dernek Başkanı Süleyman Macur annesine yapılan saldırıdan sonra şikayetçi oldu ve konunun muhakemeye taşınmasını istedi. Bizler de DEB Partisi olarak bu sürecin yakında takipçisi olacağız.

Dimetoka Müslümanlarının sıkıntısı ve feryadı maalesef bununla bitmiyor. Cenazelerini taşıma hususunda altından kalkamadıkları ve çözüme bir türlü kavuşturamadıkları sorunun tüm dünyaca duyulmasını istiyorlar. Atanmış müftüye tahsis edilmiş olan cenaze arabasından, dernekle ilişkisi bulunan insanların istifade etmesi neredeyse olanaksız. Kendilerinden astronomik, güçlerinin çok üstünde bir meblağ talep ediliyor. Ekonomik imkânlar bakımından son derece güç şartlarda yaşayan insanlardan bu meblağın talep edilmesi bir zulümdür. Bu zulmü yapanların din adamları olmaları ve ilahi adaletten nasibini almamış olmaları insanları kara kara düşündürüyor. DEB Partisi olarak dernek çatısı altında kendi kültürlerini yaşatmaya çalışan bu günahsız insanlara yapılan bu zulmün son bulmasını, ivedilikle bu durumun adil bir çözüme kavuşturulmasını yetkililerden talep ediyoruz.

DEB PARTİSİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz