Ana Sayfa Batı Trakya Haberler D.E.B. PARTİSİ İNSAN HAKLARI HEYETİ ONURUNA BİR AKŞAM YEMEĞİ VERDİ

D.E.B. PARTİSİ İNSAN HAKLARI HEYETİ ONURUNA BİR AKŞAM YEMEĞİ VERDİ

11
0

Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu (ABTTF) ile Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin birlikte hazırladıkları bir organizasyon kapsamında Avrupa’dan bir heyet, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sorunlarını dinlemek üzere Batı Trakya’ya geldi.

Konuk heyet ziyaretin birinci günü 17 Ekim 2012 tarihinde Gümülcine’de bazı temaslarda bulundu. Aynı günün akşamı konuk heyete Gümülcine’nin Chris Eve Otlei’nde D.E.B. Partisi tarafından bir akşam yemeği verildi.

Yemeğe konuk heyetten François Alfonsi Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili (Fransa), Willy Fautre Uluslararası Sınır Tanınmayan İnsan Hakları Kuruluşu (Human Rights Without Frontiers International- HRWF) Direktörü, Hans Heinrich Hansen Avrupa Halkları Federal Birliği (Federal Union of European Nationalities- FUEN) Başkanı, Halit Habipoğlu ABTTF Başkanı, K. Engin Soyyılmaz ABTTF Genel Direktörü, Seyhan Sarıca ABTTF Uluslararası Çalışmalar ve Lobi Grubu Üyesi, azınlık basını temsilcileri, D.E.B. Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve İşadamı Levent Sadık Ahmet katıldı.

D.E.B. Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş yemek öncesi yapmış olduğu açılış konuşmasında; “Herkese katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Batı Trakya Türkleri, bu gün tarihi günlerinden birini yaşıyor. Biz onları ağırlamaktan, onur ve gurur duyuyoruz. Onlar Avrupa’nın farklı bölgelerinde, azınlığımızın sorunlarını dile getiriyorlar.” dedi. Daha sonra konuk heyeti azınlık basınına tanıtan Başkan Ali Çavuş; konuk heyet, bizlerin sorunlarını yakından takip etme fırsatı buldular, tüm katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür ettiğini belirtti.

A.B.T.T.F. Başkanı Halit Habipoğlu da konuşmasında; “Bu gün bir ilke, adım atmış bulunuyoruz. Bizler yıllardan beri bu çalışmaları yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu heyete, sizlerle sorunlarımızı görüşmek, not alıp, bunları rapor haline getirip, toplantılarda günlerce bu azınlık sorunlarını kamuoyunun bilgisine sunacaklar. Bu sorunları heyetimizle birlikte paylaştığınız için, sizlere teşekkür ediyorum. ‘Birlikten kuvvet doğar.’atasözüyle yabancı dostlarımızın da bunu görmüş olması çok önemlidir.” dedi.

Yemek sırasında Gümülcine Türk Gençler Birliği Onursal Başkanı Arif Hüseyinoğlu ve Anadolu Ajansı Yunanistan Temsilcisi Mehmet Hatipoğlu heyet üyelerine yönelik bazı sorunları aktardılar. Yemeğe Birlik Gazetesi Haber Koordinatörü Özcan Aliosman katılırken, Millet gazetesini temsilen Ramadan Molla ve Necat Ahmet söz alarak; konuk heyet ile azınlık sorunları ve gazetelere verilen yüksek miktarda para cezaları hakkında karşılıklı görüş alış verişinde bulundular.

Yemek sonrası D.E.B. Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş konuk heyete, birer hediye paketi sundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz