Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEB PARTİSİ: “HALKIMIZIN MİLLİ DİRENİŞ VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN”

DEB PARTİSİ: “HALKIMIZIN MİLLİ DİRENİŞ VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN”

16
0

Dostluk Eşitlik Barış Partisi tarafından 29 Ocak 1988 tarihinin Batı Trakya Türkleri için anlamlı bir direniş günü olduğunu belirten, yazılı bir açıklama yayınlandı.

Yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“29 Ocak 1988 tarihi, Batı Trakya Türkü’nün anlamlı bir direniş sergileyerek, anlamsız baskılara boyun eğmeyeceğini, dünyaya haykırdığı gündür.

Etnik kimliğini inkâr edenlere Türk olduğunu,Türk geleneklerini terk etmeden,kendini onurlu bir vatandaş gibi hissederek, bu ülkede yaşamak istediğini yüksek sesle dillendirdiği gündür. Gösterilen kahramanlığı bu günün yıl dönümlerinde anmayı, kahramanlarına minnet duymayı, merhumlarına rahmet dilemeyi Dostluk Eşitlik Barış Partisi olarak asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Batı Trakya Türk Azınlığı, dünyada eşi benzeri olmayan, hakkı hukuku antlaşmalarla belirlenmiş bir azınlıktır.Bunu bütün dünya devletlerinin böyle değerlendirmelerini istiyoruz.Yıllardır gasp edilmiş azınlık haklarımızın iadesini sabırla bekledik. Her yeni güne düzelecek, iyileşecek umuduyla uyandık. Maalesef bugüne kadar haklarımızın kazanımında herhangi bir ilerleme görülmedi. Ülkemiz Yunanistan, 240 İmam Yasası gibi Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sesine ve isteklerine kulak verilmeden, zorla ve zorbalıkla yasalar çıkartarak ve Batı Trakya Türk Azınlığı’na bunları dayatarak haklarımızı gasp etmeye devam ediyor. Bir Avrupa Birliği ülkesi olan vatanımız Yunanistan’ın insan hakları ihlalleri karşısında, Avrupa Devletlerinin sessiz ve tepkisiz kalışını, insanlık ve barış adına endişe ile karşılıyoruz. Bu çifte standart politikaları Avrupa Birliği kuruluş temellerini oluşturan demokrasi, insan hakları, ifade özgürlüğü gibi kavramlara olan inancımızı da sorgulamak durumunda kalıyoruz.

Yıllar önce Batı Trakya’da Türk yoktur diyen zihniyet hayatımızı her alanda karartmaya devam etmektedir. Bizler artık kendi ülkemizde haklarımıza saygı gösterilen bir azınlık olmak istiyoruz. Asla umutsuz değiliz. Birlik ve beraberlik içinde ulaşılamayacak hiçbir hedef yoktur.

Kimsenin şüphesi olmasın ki, mücadelemiz, hayatımıza eşitliğin-barışın-dostluğun hakim olduğu güne kadar, yılmadan bütün kudretiyle devam edecektir. Dostluk Eşitlik Barış Partisi olarak 29 Ocak Milli Direniş ve Dayanışma Günü’nü saygıyla anıyoruz.”

HALKIMIZIN MİLLİ DİRENİŞ VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN!

DEB PARTİSİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz