Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEB PARTİSİ DANIŞMANI AYDIN AHMET MOSKOVA’DA FUEN 2012 YILI TOPLANTISINA KATILACAK

DEB PARTİSİ DANIŞMANI AYDIN AHMET MOSKOVA’DA FUEN 2012 YILI TOPLANTISINA KATILACAK

8
0

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği’nin 18 Mayıs 2007 tarihinden beri üyesi olduğu ve bu tarihten itibaren düzenlenen her toplantısına temsilci gönderdiği Avrupa Ulusları Federal Birliği (FUEN), 2012 yılı toplantısını Moskova’da düzenliyor. Bu yıl Moskova’da yapılacak olan toplantıda B.T.A.Y.T.D. Denetleme Kurulu Üyesi, DEB Partisi Özel Kalem Müdürü ve Genel Başkan Danışmanı Aydın Ahmet temsil edecek.

Avrupa Ulusal Federal Birliği 1949 yılında kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. Merkezi Almanya’da bulunan FUEN’in Yönetim Kurulu farklı etnik gruplara mensup 7 kişiden oluşuyor. Bir başkan ve altı başkan yardımcısının oluşturduğu yönetim, genel sekreterini atama yoluyla görevlendiriyor. 32 değişik ülkeden 90 üyesi bulunan bu kuruluşa hem Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği, hem de Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu üye olmuşlardır. Avrupa Konseyi, AGİT ve Birleşmiş Milletler gibi önemli kuruluşlarla ciddi çalışmalar yürüten bu sivil toplum örgütü, Azınlıkların bağlı bulundukları ülkelerde dillerini ve kültürlerini koruyarak, o ülkede bir ayrımcılığa maruz kalmadan insanca yaşamaları için çaba harcayan bir kuruluştur. FUEN’in Moskova’da 16-20 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan toplantısında şunlar görüşülecek:

Değişik halk gruplarından oluşan Rusya ne gibi değişik perspektifler sunuyor

Siyasi katılımın sağlanmasından sonrasında azınlıkların temel hakları

Genel olarak azınlıkların dillerini öğrenme hakları

Ayrıca delegeler bu konulara bağlı olarak Avrupa genelinde bir vatandaşlık girişiminde bulunup, bir milyon imza toplanmasını tartışacaklar.

DEB Partisi olarak arkadaşımıza çalışmalarında başarılar dileriz.

DEB PARTİSİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz