Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “DEB PARTİSİ VE BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI’NA YÖNELİK GİRİŞİMLERİ KAYGIYLA TAKİP EDİYORUZ”

“DEB PARTİSİ VE BATI TRAKYA TÜRK AZINLIĞI’NA YÖNELİK GİRİŞİMLERİ KAYGIYLA TAKİP EDİYORUZ”

13
0

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN)’nin 2015 yılı kongresinin Gümülcine’de yapılacağını belirten bir basın açıklaması yayınladı.

BASIN AÇIKLAMASI

DEB Partisi olarak üyesi olduğumuz ve Avrupa’da yaşayan azınlıkların oluşturduğu en önemli çatı kuruluşlarından biri olan Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN)’nin 2015 yılı kongresi Gümülcine’de yapılacaktır.

2015 yılında Gümülcine’de gerçekleşecek Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN) Kongresi öncesinde, Yunanistan’daki aşırı milliyetçi çevrelerin, Yunanistan’ın birlik ve beraberliğini hedef almaya yönelik girişimlerini üzülerek gözlemlemekteyiz. Avrupa genelinden çok sayıda yabancı katılımcının yer alacağı Gümülcine’deki kongre öncesinde, aşırı milliyetçi çevrelerin DEB Partisi ve Batı Trakya Türk Azınlığı’na yönelik girişimlerini kaygıyla takip ediyoruz.

Unutulmamalı ki Yunanistan, sınırları içinde yaşayan ve vatandaşlık bağı ile bu ülkeye bağlı bulunan herkesin ülkesidir.

FUEN’in Gümülcine’de yapılacak kongresinin, ülkemiz Yunanistan için azınlıklara dönük politikalarını sergilemek adına iyi bir fırsat olduğunu ve bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Aşırı milliyetçi çevreler tarafından FUEN Kongresi öncesinde,bu kongrenin organizasyonunda yer alacak olan Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi’nin ve Türk Azınlığın hedef gösterildiğini, gerçeklerle ilgisi olmayan ithamlarla karşı karşıya bırakıldığını ve bu yönde kasıtlı yayınların yapıldığını gözlemlemekteyiz. Söz konusu kesimlerin FUEN Kongresi öncesinde başlattıkları bu art niyetli hareketlerin, ülkemiz Yunanistan’ın Avrupa Birliği (AB) nezdindeki imajını ve itibarını olumsuz yönde etkileyeceğine dönük kaygılarımız artmaktadır.

Ülkemiz Yunanistan’daki sağduyulu siyasetçilerin ve yöneticilerin, FUEN Kongresi öncesinde aşırı milliyetçi unsurlara karşı gerekli tedbirleri almasının, ülkemizadına olumlu bir adım olacağını düşünmekteyiz.

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, Yunanistan’ın yasal ve resmi bir siyasi partisi olarak, Yunanistan’ın iç huzurunu bozacak tehlikeler hakkında Yunan kamuoyunu ve yetkilileri bilgilendirme konusundaki sorumluluğunu yerine getirmektedir.

DEB Partisi ve Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın demokratik mücadelesine gölge düşürmeye yönelik her türlü suçlama, iddia ve ithamı kınıyoruz. DEB Partisi ve azınlık toplumunu hedef alan çevreler, demokrasiye ve bölgemizdeki barışçıl yaşama zarar vermektedirler. Ülkemizin iç huzurunu bozacak ve itibarını zedeleyecek olası her türlü eyleme ve harekete karşı, ülkemiz yetkililerince önlem alınacağını umut ediyoruz.

DEB PARTİSİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz