Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEB PARTİSİ MERKEZ YÜRÜTME KURULUNU VE AP ADAYLARINI TOPLADI

DEB PARTİSİ MERKEZ YÜRÜTME KURULUNU VE AP ADAYLARINI TOPLADI

15
0

Dostluk Eşitlik Barış Partisi yeni Genel Merkezi’nde Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri ve AP adaylarıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının açılış konuşmasını Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş yaptı.Genel Başkan konuşmasına MYK üyelerini ve AP adaylarını selâmlayarak başladı. Genel Başkan öncelikle neden yeni Genel Merkez’e ihtiyaç duyulduğunu anlattı. DEB Partisi’ni sağlam temeller üzerine oturtmağa çalıştıklarını, azınlığın bu partiye ihtiyacı olduğunu, DEB Partisi’nin azınlığın sesi ve bizatihi kendisi olduğunu ifade etti. Zaman zaman diğer siyasi partilerde de siyaset yapıldığını, ancak azınlığın sorunlarının çözümü bağlamında hiçbir gelişmenin kaydedilmediğini söyledi.Bu siyasi bölünmüşlüğün azınlığı böldüğünü ve azınlığa zarar verdiğini gördüklerini, bu sebeple DEB Partisi’ni tekrardan yapılandırdıklarını anlattı. Bugünokulların açılıp yeni bir eğitim yılının başladığını belirten Genel Başkan,eğitimin onca sorunu varken, yeni sorunların yaratıldığını, yetki verilen bir koordinatörün keyfi uygulamalarla Lozan Antlaşması’nı hiçe sayarak Türk okullarını kapattığını, bu keyfi uygulamanın son bulması gerektiğinin altını çizdi.Bundan böyle bu uygulamalara gereklitepkiyivereceklerini belirtti.

DEB Partisi kurucusu rahmetli liderimiz Dr. Sadık Ahmet başta olmak üzere tüm kurucu üyeleri minnetle yad ettiklerini belirterek,vefat edenlerinin aziz hatırası önünde tüm üyeleri bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşundan sonra Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş, 20 Eylül Pazar günü yapılacak erken genel seçime % 3’lük ülke barajı sebebiyle katılmadıklarını, seçimde tarafsız olacaklarını, ancak her Batı Trakya Türk Azınlığı ferdinin sandığa gidip, Türk adaylarının bu seçimden zaferle çıkmasını sağlayacak şekilde oyunu kullanması gerektiğinin altını çizdi.Ardından şu teklifleri katılımcıların dikkatine sundu.

Bağımsızlara uygulanan % 3’lük ülke barajının antidemokratik bir uygulama olduğunu, bunun hukuki alt yapısının araştırılıp, Danıştay’da dava açılmasının kaçınılmaz bir durum olduğunu ifade etti.

Ayrıca bugün diğer siyasi partiler tarafından dile getirilmeyen azınlık sorunlarının beşbin imzalı bir metinle yeni kurulacak hükümete  sunulması gerektiğini, ekonomi, siyasi temsil,eğitim, müftülük, vakıflar ve kimliğin inkârı gibi temel sorunların hem yeni iktidarın hem de dünya kamuoyunun gündemine taşınmasının  yerinde olacağını ifade etti. Bu birlikteliğimiz ve bu çalışma azmimizdevam etmesi durumunda 5 yıl içinde DEB Partisi olarak mecliste olacaklarını belirterek, kendisini sabırla dinleyen MYK üyelerine ve AP adaylarına katılımlarından ve teklifler üzerine söz alarak görüş belirttiklerinden dolayı teşekkür etti.

Genel Başkan’ın konuşmasından sonra oya sunulan her iki teklif deoy birliğiyle kabul edildi.

Toplantının devamında  söz alan Genel Başkan Yardımcısı ve İskeçe İl Teşkilatı Sorumlusu Ozan Ahmetoğluda yeni Genel Merkez’imizin hayırlı olmasını dileyerek, katılımcıları selâmladı.Rahmetli liderimiz başta olmak üzere tüm kurucuların vefat edenlerinin ruhlarının şâd olmasını diledi.

25 Mayıs 2014 AP seçimlerinden sonra partinin büyüdüğünü, Rodop ilinde rahmetli Dr. Sadık Ahmet tarafından kurulan DEB Partisi’ni herkesin bildiğini, ancak İskeçe ilinde de partiyi tanıtarak büyüttüklerini, bu gayretli çalışmalarından dolayı İskeçe İl yönetimini ve AP adaylarını tebrik etti.

DEB Partisi olarak Batı Trakya Türk Azınlığı’nın nefesi olmaya devam edeceklerini belirtti.Ancak son zamanlarda bir konunun dikkatini çektiğini, siyasi partilerin azınlık sorunlarından,bu sorunlarla ilgili düşüncelerinden bahsetmediklerini anlattı. % 3’lük antidemokratik ülke barajı sebebiyle seçime katılamadıklarını, ancak kendilerinden oy isteyenlerden bunu duymak istediklerini belirtti.

Toplantıda konuk olarak bulunan rahmetli liderimizin oğlu işadamı Levent Sadık Ahmet, yaptığı kısa konuşmada, böylesi yeni Genel Merkez’in, Dr.  Sadık Ahmet’in  hayali olduğunu ifade ederek, her zaman Sadık Ahmet ailesi olarak DEB Partisi’nin yanında olacaklarını anlattı.DEB Partisi’nin başarılı olacağına gönülden inandığını ifade etti.Topluca çekilen fotoğrafın ardından toplantı sona erdi.

DEB Partisi olarak 20 Eylül Pazar günü yapılacak olan seçime katılan tüm adaylara başarılar diliyoruz.

DEB PARTİSİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz