Ana sayfa Haberler DEB: “BÖLGEMİZDE PROVOKASYONA YÖNELİK OLAYLARIN ARTTIĞINI KAYGIYLA GÖZLEMLEMLEMEKTEYİZ”

DEB: “BÖLGEMİZDE PROVOKASYONA YÖNELİK OLAYLARIN ARTTIĞINI KAYGIYLA GÖZLEMLEMLEMEKTEYİZ”

15
0

Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB), Gümülcine’de Yenice Mahalle’de Mahmud Ağa Camii’nin kundaklanmasını bir basın açıklamasıyla kınadı. Yazılı açıklamada, “Son dönemde bölgemizde provokasyona yönelik olayların arttığını kaygıyla gözlemlemlemekteyiz. Gümülcine Yenicemahalle Camii’ne yapılan saldırının ve yine aynı mahallede bir başka mescide yönelik küçük çaplı saldırının yanısıra geçtiğimiz hafta sadece Müslüman Türk halkının yaşadığı İskeçe’nin Şahin köyü’nde gerçekleştirilen “epitafio” töreni toplumda provokasyon şüphelerini arttırmaktadır” ifadelelerine yer veriliyor.

BASIN AÇIKLAMASI

KINAMA

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi olarak 17 Nisan 2015 Cuma günü sabaha karşı Gümülcine’de bulunan Yenicemahalle Camii’nin kundaklandığını ve çıkan yangın sonucunda ciddi maddi hasara uğradığını üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz.

Batı Trakya’daki barış ve huzur ortamını bozmaya yönelik bu çirkin saldırıyı siddetle kınıyor, sorumluların bir an önce yakalanıp adalete teslim edilmelerini bekliyoruz.

Yenicemahalle Camii’ne yapılan bu çirkin saldırının bölgemizdeki huzur ve barış ortamını zedelemeye yönelik provokatif bir saldırı olduğu izlenimi uyandırmakta ve bu anlamda da endişe yaratmaktadır. Bu ve benzeri saldırılara halkımızın her zaman olduğu gibi yine sağduyu ve metanetle yaklaşacağına olan inancımız tamdır. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu tür provokatif eylemlere prim vermeyeceğinden ve bölgedeki huzur ve barış ortamının devam etmesi için elinden gelen çabayı göstereceğinden şüphemiz yoktur.

Son dönemde bölgemizde provokasyona yönelik olayların arttığını kaygıyla gözlemlemlemekteyiz. Gümülcine Yenicemahalle Camii’ne yapılan saldırının ve yine aynı mahallede bir başka mescide yönelik küçük çaplı saldırının yanısıra geçtiğimiz hafta sadece Müslüman Türk halkının yaşadığı İskeçe’nin Şahin köyü’nde gerçekleştirilen “epitafio” töreni toplumda provokasyon şüphelerini arttırmaktadır.

DEB Partisi olarak Gümülcine Yenicemahalle Camii’ne yönelik çirkin saldırıyı bir kez daha siddetle kınıyor bu tür eylemlerin bir daha yaşanmaması için gereken önlemlerin bir an önce alınmasını bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here