Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DEB: “BATI TRAKYA MÜSLÜMAN TÜRK KİMLİĞİNE SAYGI BEKLİYORUZ”

DEB: “BATI TRAKYA MÜSLÜMAN TÜRK KİMLİĞİNE SAYGI BEKLİYORUZ”

21
0

Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi Rodop İlinin dağlık kolundaki köylerde yaşayan Türklere yönelik şu an kimliği belirsiz kişilerin “Pomak Anketi” adı altında yürüttükleri çalışmayı konu alan yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın birlik ve bütünlüğüne yönelik bazı girişimlerin yeniden kendini göstermesi bölgedeki toplumsal barış ve huzur açısından endişe vericidir” ifadelerine yer veriliyor.

BATI TRAKYA MÜSLÜMAN TÜRK KİMLİĞİNE SAYGI BEKLİYORUZ.   

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın birlik ve bütünlüğüne yönelik bazı girişimlerin yeniden kendini göstermesi bölgedeki toplumsal barış ve huzur açısından endişe vericidir. Azınlık basınında yayınlanan haberlere göre; Rodop ilindeki bazı köylerde sözde “Rodop ili Pomakları” hakkında araştırma ve anket yapılmaktadır.

Azınlık sorunlarının çözümsüzlüğe mahkûm edildiği, eski sorunlara yenilerinin eklendiği, azınlık toplumunun devletten talep ettiklerinin yerine getirilmediği, ekonomik krizin azınlık köylerini kasıp kavurduğu bir dönemde Türk azınlığın etnik kimliğiyle ilgili çeşitli oyunların oynanmasına ve bu konuda hedef şaşırtılmasına Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı müsaade etmeyecektir. Azınlık karşıtı girişimleri ve hareketleri kendine amaç edinen çevrelerin çok iyi bilmesi gerekir ki; Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı bölgedeki huzur ve barışı bozmaya yönelik ve azınlığı kışkırtmaya yönelik gayretlere alışıktır ve bunlara izin vermeyecektir. Azınlığın değerlerine, kimliğine ve kültürüne yönelik olumsuz politika ve uygulamaların doğuracağı sonuçlar çok daha iyi analiz edilmeli ve bunlardan bir an önce vazgeçilmelidir.

DEB PARTİSİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz