Ana sayfa Haberler DEB: “19. MADDE SORUNU, İNKAR EDİLEMEYECEK KADAR BÜYÜK VE ANTİDEMOKRATİKTİR”

DEB: “19. MADDE SORUNU, İNKAR EDİLEMEYECEK KADAR BÜYÜK VE ANTİDEMOKRATİKTİR”

11
0

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Delavekouras’ın yaptığı açıklamaya yazılı bir basın açıklamasıyla cevap verdi. DEB Partisi’nden yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün, Yunanistan vatandaşlığından çıkartılan Batı Trakya Türkleri hakkındaki açıklamasını “tarihi gerçekleri görmezden gelme” çabası olarak değerlendiriyoruz. 19. Madde sorunu, inkar edilemeyecek kadar büyük ve antidemokratiktir. 19. Madde mağduriyetlerinin bir an önce sona ermesi gerektiğini belirtir, ilgili makamlardan bu konuda gerekli adımları atmalarını beklediğimizi ifade etmek isteriz.” İfadelerine yer veriliyor.   

 

BASIN AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün, Yunanistan vatandaşlığından çıkartılan Batı Trakya Türkleri hakkındaki açıklamasını “tarihi gerçekleri görmezden gelme” çabası olarak değerlendiriyoruz.

22 Kasım 2012 tarihli “Epikera” dergisinde yayınlanan ve Almanya’nın daha önce vatandaşlıktan atılan yaklaşık 50 bin Batı Trakyalı Müslüman Türk’ün yeniden vatandaşlığa alınması için Yunanistan’a baskı yaptığı iddialarının yer aldığı haber üzerine, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından bir açıklama yapıldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün, bu tarihi gerçeği inkar etmesi ve “Yunanistan’ın böyle bir önlem almadığını” söylemesi karşısında şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nda yıllarca “19. Madde mağduru” olarak tanımlanan binlerce soydaşımız bu haksız uygulamayla vatandaşlığını kaybetti. Tamamen ırkçı bir madde olan Yunanistan Vatandaşlık Yasası’nın 19. Maddesi gereğince vatandaşlıkları ellerinden alınan binlerce soydaşımız, yıllarca Batı Trakya’ya, doğup büyüdükleri topraklara gelememiş, yakınları ve akrabalarıyla görüşmekten bile mahrum kalmışlardır.

Irkçı 19. Madde gereğince “Yunan milli kimliğine sahip olmadıkları” gerekçesiyle binlerce Müslüman Türk, Yunan vatandaşlığından atılmıştır. Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada bu uygulamayı inkar etmesi, tarihi gerçekleri örtbas etme çabasına yöneliktir. Azınlığa karşı en önemli baskı araçlarından biri olan 19. Madde sorunu, inkar edilemeyecek kadar büyük ve antidemokratiktir. Batı Trakya Türk Toplumu’nun yıllardır dile getirdiği bir sorunu devlet, bir kez daha görmezden gelmiş ve azınlığın taleplerini yok saymaya devam etmiştir.

Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi olarak yıllarca mücadelesi verilen 19. Madde mağduriyetlerinin bir an önce sona ermesi gerektiğini belirtir, ilgili makamlardan bu konuda gerekli adımları atmalarını beklediğimizi ifade etmek isteriz.  Tarihin vicdanında mahkum olan baskıcı politikalar inkar edilerek ve görmezden gelinerek değil, bunlarla yüzleşilerek aşılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here