Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DE LA RUE, YUNAN DRAHMİSİ BASMAK İÇİN HAZIRLIK YAPTIĞI BELİRTİLDİ

DE LA RUE, YUNAN DRAHMİSİ BASMAK İÇİN HAZIRLIK YAPTIĞI BELİRTİLDİ

13
0

Die Welt internet sitesinde verdiği haberle dünyanın en büyük özel para basım şirketi “De la Rue”nin Yunan Drahmisi basımı için hazırlıklara başladığını duyurdu. Gazete ayrıca, ilk kez bir AB yetkilisinin de Yunanistan’ın Euro’dan çıkması için olağanüstü durum çalışmaları yapıldığını açıkladığını da yazdı. Bu şok gelişmeler üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas’ı telefonla aradı. İki liderin görüşmesinde Yunanistan’daki siyasi ve ekonomik belirsizlik nedeniyle ülkenin Euro’dan çıkması durumunda bunun diğer AB ülkelerine ne şekilde yansıyabileceği konusunun görüşüldüğü öne sürüldü.

Bu arada uzmanlar 1 Euro’nun yaklaşık 1500 Drahmi’ye denk gelmesinin beklendiğini söylediler.

Yaklaşık iki yıldır borç kriziyle boğuşan Yunanistan 17 Haziran’da yeni bir seçime hazırlanıyor. Yeni kurulacak hükümetin ise Yunanistan’ın euroda kalıp kalmayacağına yönelik nihai kararı verecek. Hükümetten bu yönde çıkacak kararın küresel piyasalarda büyük bir şok etkisi yaratması bekleniyor.

Diğer yandan Yunanistan’ın eurodan çıkması durumunda yoğun bir drahmi talebi yaşanacak ve Yunanistan’daki darphaneler yoğun talebi tek başlarına karşılayamayacaklar. Bu durumda da De La Rue gibi küresel ticari darphanelerin devreye girmesi gerekecek.

Finansal danışmanlık şirketi Panmure’ün analistlerinden Paul Jones, “Eğer Yunanistan eurodan çıkmaya karar verirse, bunun bir gecede olmayacağına dikkat edilmeli. Bununla birlikte piyasada dolanacak yeni banknotlara ihtiyaç duyulacak” dedi.

 

AVRUPA BİRLİĞİNDEN İLK RESMİ AÇIKLAMA GELDİ

 

Reuters haber ajansı, AB’nin ticari işlerinden sorumlu üyesi Karel de Gucht, Cuma günü yayınlanan bir röportajda Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası’nın Yunanistan’ın eurodan çıkma olasılığına yönelik acil durum senaryoları hazırladığını belirtti.

Değerlendirme, bir AB yetkilisinden ilk kez Yunanistan’ın ortak para birliğinden çıkma olasılığı üzerine konuşması açısından çok önem taşıyor.

Bugüne kadar Yunanistan’ın eurodan çıkacağına yönelik bir dizi spekülasyon ortaya çıksa da, bu söylentiler bugüne kadar temellendirilemedi.

Gün içerisinde 1,002 pounda kadar yükselen şirket hisseleri yüzde 0,61 primli 997,50 pounddan işlem görüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz