Ana Sayfa Batı Trakya Haberler DAVUTOĞLU, VENİZELOS İLE GÖRÜŞTÜ

DAVUTOĞLU, VENİZELOS İLE GÖRÜŞTÜ

16
0

T.C.Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos görüştü.

Görüşmede iki bakan, Kıbrıs’ta çözüm için KKTC ve GKRY’nin liderlerinin müzakerelerdeki özel temsilcilerinin karşılıklı olarak Yunanistan ve Türkiye’yi ziyaret etmeleri üzerinde anlaştı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, Kıbrıs’ta çözüm için KKTC ve GKRY liderlerinin müzakerelerdeki özel temsilcilerinin karşılıklı olarak Türkiye veYunanistan’ı ziyaret etmeleri konusunda mutabakata vardı.

Davutoğlu, BM Genel Kurul görüşmelerine katılmak için bulunduğu New York’ta Yunan mevkidaşı Venizelos ile görüştü. Bir saati aşkın süren görüşmede ikili konular ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

Görüşmede özellikle, karşılıklı ticaret ve yatırımların artması, terörle mücadele alanındaki işbirliğinin gelişmesi, Ege konularına ilişkin istikşafi görüşmelerin seyri ve turizm alanında işbirliği üzerinde duruldu.

Bakan Davutoğlu, gelecek yıl yapılacak Türkiye-Yunanistan 3. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin ilişkilerin daha da gelişmesine önemli katkıda bulunacağını ifade ederek, bu toplantının hazırlıkları kapsamında Yunanistan’ı ziyaret edeceğini belirtti.

Venizelos da önümüzdeki yıl AB dönem başkanlığını üstlenecek Yunanistan’ın dönem başkanlığına dair öncelikleri hakkında bilgi verdi ve Türkiye’nin ABüyeliğine yönelik desteklerini yineledi.

Görüşmede Bakan Davutoğlu, AB üyeliğinin Türkiye için stratejik bir hedef olduğunun altını çizerek bu yönde ilerleme kaydedilmesi için Türkiye’nin AB’den beklentilerini anlattı.

Kıbrıs’ta çözüm için karşılıklı ziyaret

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Venizelos’un görüşmesinde Kıbrıs konusu da önemli yer tuttu.

İki bakan, Kıbrıs konusunda Ada’daki müzakerelerin bir an evvel başlaması ve sonuçlandırılması konusunda görüş belirttiler.

Bakanlar ayrıca, Kıbrıs Türk ve Rum liderlerinin müzakerelerdeki özel temsilcilerinin karşılıklı olarak Yunanistan ve Türkiye’yi ziyaret etmelerinin çözüm sürecine katkı sağlayacağı üzerinde mutabık kaldılar.

Görüşmede bölgesel gelişmeler kapsamında Suriye ve Mısır’daki durum da ele alındı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz