Ana Sayfa Yunanistan Haber Cumhurbaşkanı Sakelaropulu Kastanies’e Geldi

Cumhurbaşkanı Sakelaropulu Kastanies’e Geldi

0
0

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu Paskalya bayramını güvenlik güçleriyle birlikte geçirmek üzere ve aynı zamanda Türkiye’ye de bir mesaj vermek üzere Kastanies (Pazarkule) Sınır Kapısı’nda bulunan 1’inci askeri karakola geldi. Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, burada komutan ve askerlerle bayramlaştı ve “İnanç, kararlılık ve tutarlılıkla her zorluğun ve her tehlikenin üstesinden gelebiliriz” ifadelerini kullandı.

Sakelaropulu burada yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

“Bugün, Paskalya Pazar günü, sınırlarımızın muhafızlarının yanındayım. Çok zor şartlar altında Yunanistan’ın güvenliğini ve aynı zamanda Avrupa’nın güvenliğini savunan Silahlı Kuvvetlerimize saygı duyuyorum. Burada uç bölgede yaşayan halkımıza şunun teminatını veriyorum, sınırları güvence altına almakla, barışı da güvence altına alıyorsunuz.

Ama aynı zamanda Yunanlıların geri kalanına da erkeklerin ve kadınların yüksek sağduyusundan aldığımız mesajı iletmek için: inanç, kararlılık ve tutarlılıkla her zorluğun ve her tehlikenin üstesinden gelebileceğimizi iletmek istiyorum.”

Cumhurbaşkanı Sakelaropulu’ya, Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos ve Genelkurmay Başkanı Korgeneral Konstantinos Floros da eşlik etti.

Askeri karakolun gözetleme kulesine çıkan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu’ya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Konstantinos Floros, Türkiye tarafını ve mültecilerle olayların yaşandığı bölgeleri gösterdi ve bilgilendirdi. Daha sonra sınırdaki tel örgünün yanına giden Cumhurbaşkanı Sakelaropulu burada nöbet tutan Yunanlı subaylar ve FRONTEX e ait subaylarla bayramlaştı.

Eski Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un aksine yeni Cumhurbaşkanı Sakelaropulu’nun Türkiye’ye yönelik herhangi bir mesaj göndermediği görüldü. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos da açıklamasında aynı şekilde Türkiye’ye karşı herhangi bir söylemde bulunmaması dikkat çekti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz