Ana Sayfa Batı Trakya Haberler CUMHURBAŞKANI PAVLOPULOS’DAN TÜRKİYE’YE MEB MESAJI

CUMHURBAŞKANI PAVLOPULOS’DAN TÜRKİYE’YE MEB MESAJI

27
0

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Mısır “Al-Ahram” gazetesine verdiği mülakatta Türkiye’ye mesaj gönderdi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos, Mısır “Al-Ahram” gazetesine verdiği mülakatta, Akdeniz’de Yunanistan-Mısır ve Kıbrıs Rum Kesimi ile birlikte çalıştıkları Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) konusuna değiniyor ve Türkiye’ye mesaj gönderiyor.

Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’un mülakatında özetle şu ifadeler yer alıyor.

“Akdeniz Bölgesi’nde MEB sınırlarının belirlenmesi yöntemi, uluslararası hukuk kurallarının nasıl uygulandığı konusunda daha genel bir emsal örneği olacaktır. MEB’in sınırlandırılması esas olarak özellikle 1982 Montego Bay Antlaşması hükümlerine tabidir ve bu anlaşmanın içinden Deniz Hukuku kodlanmıştır.

MEB’in sınırlandırılması konusunda bölgemizdeki her ülke bu hükümleri sadakatle uygulamalıyız. Bizler, yani Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır ile birlikte yapıyoruz. Ne yazık ki, Türkiye ters yönde ilerliyor, bazen de birçok defa son derece aşırı yasadışı ve kışkırtıcı bir şekilde ilerliyor. Sadece üç ülkelerimiz değil, daha genel olarak Avrupa Birliği ve ABD Türkiye’ye, özellikle de Deniz Hukuku başta olmak üzere, uluslararası hukuka saygı duyması gerektiğini açıkça netleştirmeliyiz.

Uluslararası Adalet Divanı, birçok benzeri durumda, Montego Bay Anlaşması uyarınca Deniz Yasası’nın, en fazla sayıda devletin katılımıyla kabul edildiği için, “genel olarak kabul edilmiş uluslararası hukuk kurallarını” oluşturduğuna karar vermiştir. Bunlar, herkese, hatta bu anlaşmaya katılmamış olan devletleri birbirine bağlayan kurallardır.

Öyleyse, uluslararası alanda neyin yaratılacağını, MEB’in sınırlanması ile ilgili hükümler konusunda, Türkiye tarafından bu tür yasadışı keyfi yorumlara tahammül edeceğimizi sorgulamalıyız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz