Ana sayfa Batı Trakya Haberler CUMHURBAŞKANI PAVLOPULOS HERŞEYİ AÇIKÇA SÖYLEDİ

CUMHURBAŞKANI PAVLOPULOS HERŞEYİ AÇIKÇA SÖYLEDİ

20
0

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos herşeyi açıkça söyledi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos 28 Ekim etkinliklerine katılmak üzere Selanik’e geldi. Aynı zamanda Aziz Dimitrios Kilisesi’nin bayramı kutlamasına katılan Pavlopulos ayinin ardından Selanik Ordu Evi’ne geçti ve subaylarla birlikte onuruna verilen yemekte bir araya geldi. Pavlopulos burada yaptığı konuşmada Ankara ve Üsküp’e sert ve kararlı mesajlar gönderdi. Pavlopulos, “tüm ulusal haklarımızı tavizsiz, indirimsiz, feragat etmeden müdafa etmekte kararlıyız” dedi.

Pavlopulos konuşmasında şu ifadeleri dile getirdi.

“Komşularımıza ve herkese yönelik söylüyoruz, biz Yunanlılar krize rağmen tarihimizi müdafada indirim yok, mevcudiyet ve geleceğimiz için. Bize ait olmayan hiçbir şeyi talep etmiyoruz. Ancak tarihe göre, hukuk sistemine göre, küresel toplum ve Avrupa Birliği yönetim tarzına göre bize ait olanlardan da ödün verdiğimizi ima etmiyoruz.   

Sakın kimse şunu hayal etmesin, bu kriz Yunanlıların ve Silahlı Kuvvetlerin en asgari düzeyde ruhunu esir almıştır. Çok büyük yanlış yapacaktır, geçmişte yapanlar gibi. Umarım kimseler yapmasın. Çünkü kimse yararlanmayacak.” 

Makedonia birdir ve Yunandır. Lozan Anlaşması uluslararası hukukun bir parçasıdır. Mecburi uygulanması geçerlidir ve uygulanmaması durumunda cezai uygulamalar mevcuttur. Yunanistan doğrudan veya dolaylı olarak ulusal egemenliğinin inkarını kabul etmeyecektir.

Kıbrıs sorunundaki belirsizlik ve aynen işgalci Türk askerinin bulunması Avrupa Birliği ve uluslararası toplum için yüz karası. Kıbrıs ve Yunanistan Annan Planı macerasının tekrarlanmasına müsaade etmeyecektir. Herhangi bir indirimi kabul etmeyecektir. Konfederasyon çözümüne hayır diyorlar, çünkü AB içinde Konfederasyonun anlamı yok. Kıbrıs sorunu sadece şu koşullarda çözülebilir: Uluslararası bir kişilik, tam egemenlik, ne işgal orduları ne de garantörler. ” 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here