Ana sayfa Batı Trakya Haberler CUMHURBAŞKANI PAVLOPULOS: “EGE’DE GRİ ALANLAR YOKTUR”

CUMHURBAŞKANI PAVLOPULOS: “EGE’DE GRİ ALANLAR YOKTUR”

26
0

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos “Ege’de gri alanlar yoktur” dedi.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopulos, Kasos adasının Oniki adalara ilhakının 70’nci yılı törenlerine katılmak üzere gittiği Kasos adasından Türkiye’ye yine mesaj gönderdi. Pavlopulos, “Ne On iki Adalar’da ne de Ege’de gri alanlar yoktur” dedi.

“Yunanistan eğer ve ne zaman gerekirse sınırlarını ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla koruyacaktır”

Pavlopulos, “Yunanistan eğer ve ne zaman gerekirse, Avrupa ve uluslararası hukuk çerçevesinde sınırlarında indirim yapmadan, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini sonuna kadar koruyacaktır. Buradan her tarafa ve özellikle de dost ve komşu Türkiye’ye şu mesajı gönderiyoruz.

Birincisi, Yunanistan ısrarla Türkiye ile samimi dostluk ve iyi komşuluk ilişkilerini geliştirmek istiyor. Buna paralel olarak ta Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yakınlaşmasını desteklemeye hazırdır.

İkincisi, Yunanistan’ın bu sorumlu tavrı, anlaşılacağı üzere, Avrupa ve uluslararası hukukun tamamını ihlal edilmez bütünüyle koşulsuz uygulanması gerekmektedir. Dolayısıyla, Lozan Barış Anlaşması ve 1947 Paris Barış Anlaşması, öncelikle de Birleşmiş Milletlerin tüzük haritasını uygulamalıdır.    

Üçüncüsü, yukarıda belirtilen hükümlülük ve Avrupa ve uluslararası hukukun gereği, On iki Adalar’da ve tüm Ege’de bazılarının iddia ettiği gibi ve cehaletten kaynaklandığı üzere gri alanlar yoktur. Yunanistan, Birleşmiş Milletler’in 51’inci maddesine göre önleyici savunma hakkı gereği, olası tehditlere karşı On iki Adalar’ı tamamen zırhlı savunma altına alma hakkına sahiptir.

Dördüncüsü, “Yunanistan eğer ve ne zaman gerekirse, Avrupa ve uluslararası hukuk çerçevesinde sınırlarında indirim yapmadan, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini sonuna kadar koruyacaktır. Dolayısıyla da Avrupa Birliği’nin sınırlarını, toprak bütünlüğü ve egemenliğini de koruyacaktır.”

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here