Ana Sayfa Batı Trakya Haberler CUMHURBAŞKANI GÜL, BATI TRAKYALILARI DİNLEDİ

CUMHURBAŞKANI GÜL, BATI TRAKYALILARI DİNLEDİ

13
0

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Burhaneddin Hakgüder ve beraberindeki 42 kişilik heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme sonrası Burhaneddin Hakgüder, Cumhurbaşkanı Gül’e Batı Trakya Türkleri’nin sorunları hakkında hazırladıkları raporu sunduklarını ve sorunlarına ilişkin bilgi verdiklerini açıkladı.

Burhaneddin Hakgüder, AB üyesi olan Yunanistan’da kendilerine yönelik insan hakları ihlalleri yapıldığını dile getirdi. Yunanistan’da Türklerin yaşadıkları sorunları Gül’e sunduklarını belirten Hakgüder, bu sorunlar arasında “eğitim konusunda yaşanan sıkıntılar”, “ekonomik sıkıntılar”, “seçilmiş müftüler sorunu”, “azınlık hakları” gibi sorunlar hakkında bilgi verdiğini söyledi.

Hakgüder, Yunanistan’da Türk Azınlığın yaşadığı Batı Trakya Bölgesinde belirlenen altın rezervleri nedeniyle milliyetçilik hareketlerinin çok sık görüldüğünü de sözlerine ekledi. Aynı zamanda Batı Trakya’da Türk işadamlarının herhangi bir yatırım yapmasına izin verilmediğini dile getiren Hakgüder, “Böyle bir yatırım hem Türk hem de Yunanlılar için fayda sağlayacaktır” dedi.

Gül’e vermek üzere hazırladıkları raporda ise Türkiye’de eğitim görmek isteyen ancak yüksek harçlar yüzünden eğitim göremeyen gençlerin durumları hakkında bilgilerin yer aldığını belirten Hakgüder, yurtdışından gelen öğrenciler için belirlenen harç bedellerinin Batı Trakya’dan gelen öğrenciler için uygulanmamasını istediklerini söyledi.

Hakgüder, özel bir örnek de verdikleri raporda, annesi babası yurtdışında kalmış ama kendileri Türk vatandaşı olmuş kişilerin yardıma muhtaç ailelerine Türkiye’de bakmak istediklerinde anne babanın sağlık hizmetlerini devletin karşılamadığını söyledi. Bu konuda da yeni bir düzenleme yapılması talebinde bulunduklarını söyledi.

Heyette, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği yönetimi, derneğin 16 şube başkanı ile eski yöneticileri, 2 milletvekili ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısının da bulunduğu 42 kişi bulunuyordu.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz