Ana sayfa Batı Trakya Haberler ÇİPRAS F16 UÇAĞIYLA KUZEY EGE ÜZERİNDEN UÇUŞ YAPTI

ÇİPRAS F16 UÇAĞIYLA KUZEY EGE ÜZERİNDEN UÇUŞ YAPTI

26
0

İlk defa bir Yunan Başbakan Kuzey Ege semalarında savaş uçağıyla uçtu. Bu uçuşta kendisine Genelkurmay Başkanı Apostolakis ve Hava Kuvvetleri Komutanı Hristodulu eşlik etti.

İlk defa bir Yunan Başbakan Kuzey Ege semalarında savaş uçağıyla uçtu. Tabii ki savaş uçağıyla uçuş yapan ilk Yunanlı lider Eleftherios Venizelos, daha sonra da Konstantinos Mitsotakis olmuştu. Ancak Kuzey Ege’de Semadirek ve Limni üzerinde uçan Başbakan Çipras oldu.

Çipras’ın ABD ziyareti öncesinde F-16 savaş uçağı ile uçması değişik spekülasyonlara sebebiyet verdi. Söylentilere göre, Çipras, Ege Denizi üzerinde her gün değişik bölgelerde devriye uçuşu yapan F-16 savaş uçaklarının modernize edilmesi konusunda bilgi sahibi olmak için bu uçuşu gerçekleştirdiği iddia ediliyor. Bir diğer söylenti ise, Yunan Başbakanının Ege Denizi üzerinde uçuş yapmasıyla Türkiye’ye mesaj gönderdiği iddia ediliyor.   

12 Ekim 2017 sabah saatlerinde Larisa’daki 110. Hava Üssü’nü ziyaret eden Başbakan Aleksis Çipras özel uçuş kıyafeti giyerek F-16 Block 52+ uçağına bindi ve 3 savaş uçağı eşliğinde Kuzey Ege üzerinde uçuş yaptı. Başbakana eşlik eden uçaklardan birinde Genelkurmay Başkanı Apostolakis, diğer tek kişilik F-16 uçağında ise Hava Kuvvetleri Komutanı Hristos Hristodulu’nun uçtuğu belirtildi.

Uçuş öncesinde deneyimli pilotlar Başbakana F-16 savaş uçağı hakkında bilgi verdikten sonra, Ege Denizi üzerinde uçarken Türk savaş uçaklarıyla zaman zaman yaşanan İt Dalaşı hakkında gelişmeleri aktardıkları belirtiliyor.

Yaklaşık bir saat süren uçuş sırasında Skiros, Halkidiki, Ayanoros, Limni, Semadirek ve Agios Efstratios üzerinden geçtikten sonra Başbakan Çipras’ı taşıyan uçak saat 13.30’da 110. Larisa Hava Üssü’ne iniş yaptı. Burada kendisini 337. Havacılık Bölüğü’nde bekleyen Yunanistan Genelkurmay Başkanı Evaggelos Apostolakis, Hava Kuvvetleri Komutanı Hristos Hristodulu karşıladı.

Başbakanlığın bu sabah gazetecileri  “Çipras uçuyor mu?” cümlesiyle bilgilendirmesi ilk başta şaşkınlık yarattı. Az sonra Başbakanın Larisa 110. Hava Üssü’nü ziyaret ettiği öğrenildi. 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here