Ana sayfa Batı Trakya Haberler “ÇOCUKLARIN DAHA İYİ BİR EĞİTİM ALABİLMESİ İÇİN VELİLERİNİN BAŞLATTIĞI EYLEM KARARINI DESTEKLİYORUZ”

“ÇOCUKLARIN DAHA İYİ BİR EĞİTİM ALABİLMESİ İÇİN VELİLERİNİN BAŞLATTIĞI EYLEM KARARINI DESTEKLİYORUZ”

29
0

ABTTF Başkanı Halit Habip Oğlu, Batı Trakya’daki Türk Azınlık İlkokulları’nda daha iyi bir eğitim için eylemleri desteklediğini açıkladı.

Halit Habip Oğlu yayınladığı yazılı destek mesajında, “ABTTF olarak Batı Trakya Türk toplumuna mensup çocukların daha iyi bir eğitim alabilmesi için velilerinin başlattığı mücadeleyi ve eylem kararını destekliyor, Türk azınlık ilkokullarındaki Yunanca ders kitabı kargaşasının mutlaka velilerin ve onları temsil eden encümenlerin talepleri doğrultusunda çözüme kavuşturulması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerine yer veriyor.

Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türk toplumuna ait azınlık ilkokulları, Yunanca müfredatta okutulan 20 yıllık basitleştirilmiş Yunanca ders kitaplarının terkedilerek yerine devlet okullarında okutulan güncel Yunanca kitaplarla eğitime geçilmesi talebiyle eylem kararı aldı. Öğrenci velilerinin aldığı karar doğrultusunda İskeçe ilinde 31, Rodop ilinde de 6 olmak üzere toplam 37 Türk Azınlık İlkokulu Yunanca ders kitaplarıyla ilgili karmaşa ve belirsizliğin çözüme kavuşturulması için eylem yapmaya devam ediyor. Eylem yapılan ilkokullarda öğrenciler derslere girmeyerek okulların önünde bekliyor.

“Müslüman Çocukların Eğitimi Programı (PEM)”

“Müslüman Çocukların Eğitimi Programı (PEM)” kapsamında Atina Üniversitesi’nden Prof. Dr. Anna Frangudaki’nin başkanlığındaki bir ekip tarafından 1997 yılında hazırlanan basitleştirilmiş Yunanca kitaplar, yaklaşık 20 yıldır Batı Trakya’daki Türk azınlık ilkokullarında okutulmakta. Batı Trakya Türk toplumu, artık güncelliğini kaybetmiş ve yetersiz olan bu Yunanca kitapların kaldırılarak eğitimde eşitlik ilkesi uyarınca yeni başlayan 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren Türk azınlık ilkokullarında da devlet okullarında okutulan güncel ders kitaplarının kullanılmasını talep ediyor. Yakın zaman önce Yunanistan Eğitim, Araştırma ve Din İşleri Bakanlığı, Batı Trakya’daki Türk azınlık ilkokullarında devlet okullarında okutulan Yunanca kitaplar ile de eğitim yapılmasına karar vermiş ancak hangi kitaplarla öğretim yapılacağı konusunda seçme hakkını bu okullarda görev yapan Yunan öğretmenlere bırakmıştı. Bu durum birçok Türk azınlık ilkokulunda Yunanca ders kitapları ile ilgili karışıklık yaşanmasına ve eğitimin aksamasına yol açarken öğretmenler genelde Frangudaki programına ait kitaplar ile ders işlemeye devam etmişti.

“Yaklaşık 20 yıl önce kaleme alınan Yunanca ders kitapları güncelliğini kaybetti”

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Frangudaki programı kapsamında yaklaşık 20 yıl önce kaleme alınan Yunanca ders kitaplarının güncelliğini kaybettiği ve yetersiz kaldığı aşikardır. Batı Trakya’daki Türk azınlık ilkokullarında bu kitaplarla eğitime devam edilmesi çocuklarımızın dilsel ve zihinsel gelişimini engelleyecek, eğitim hayatlarının sonraki aşamalarında zorluklarla karşılaşmalarına yol açacaktır. ABTTF olarak Batı Trakya Türk toplumuna mensup çocukların daha iyi bir eğitim alabilmesi için velilerinin başlattığı mücadeleyi ve eylem kararını destekliyoruz. Türk azınlık ilkokullarındaki Yunanca ders kitabı kargaşasının mutlaka velilerin ve onları temsil eden encümenlerin talepleri doğrultusunda çözüme kavuşturulması gerektiğine inanıyoruz. Ülkemiz Yunanistan’dan Batı Trakya Türk toplumunun ikili ve uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınan eğitim özerkliğine tam saygı göstererek özerk azınlık eğitim sistemine zarar veren tek taraflı politika ve kararlarını sonlandırmasını bekliyoruz” dedi.

Eylem yapılan okullar şöyle:

İSKEÇE İLİ

1. İskeçe Merkez Azınlık İlkokulu

2. Kireççiler Azınlık İlkokulu

3. Koyunköy 1. Azınlık İlkokulu

4. Koyunköy 2. Azınlık İlkokulu

5. Gökçeler Azınlık İlkokulu

6. Şahin Azınlık İlkokulu

7. Dolaphan Azınlık İlkokulu

8. Ketenlik Azınlık İlkokulu

9. Misvaklı Azınlık İlkokulu

10. Paşevik Azınlık İlkokulu

11. Yassıören Azınlık İlkokulu

12. Bekeobası Azınlık İlkokulu

13. Mustafçova Azınlık İlkokulu

14. Agnila Azınlık İlkokulu

15. Ilıca Azınlık İlkokulu

16. Gökçepınar Azınlık İlkokulu

17. Karaçanlar Azınlık İlkokulu

18. Alıkçılar Azınlık İlkokulu

19. Karaköy Azınlık İlkokulu

20. Koru Azınlık İlkokulu

21. Höyükköy Azınlık İlkokulu

22. Demircik Azınlık İlkokulu

23. Kozluca Azınlık İlkokulu

24. Öksüzlü Azınlık İlkokulu

25. Kırköy Azınlık İlkokulu

26. Sakarkaya Azınlık İlkokulu

27. Elmalı Azınlık İlkokulu

28. Eski Mizanlı Azınlık İlkokulu

29. Sünnetçiköy Azınlık İlkokulu

30. Çaymahalle Azınlık İlkokulu

31. Bratankova Azınlık İlkokulu

RODOP İLİ

1. Yassıköy Azınlık İlkokulu

2. Bekirli Azınlık İlkokulu

3. Yalımlı Azınlık İlkokulu

4. Çepelli Azınlık İlkokulu

5. Kozlardere Azınlık İlkokulu

6. Büyük Müsellim Azınlık İlkokulu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here