Ana Sayfa Yunanistan Haber Çipras: “Yunanistan-Türkiye İlişkileri Cephesinde Ulusal Bir Çizgiyi Destekliyoruz”

Çipras: “Yunanistan-Türkiye İlişkileri Cephesinde Ulusal Bir Çizgiyi Destekliyoruz”

1
0

Yunanistan’da eski Başbakanı SİRİZA Partisi Başkanı Aleksis Çipras, Yunanistan-Türkiye ilişkileri cephesinde ulusal bir çizgi oluşturma ihtiyacı gerektiğini ve bunu destekleyeceklerini söyledi.

Vima gazetesinin Pazar sayısına verdiği mülakatta Yunanistan-Türkiye ilişkilerine değinen Çipras şu ifadeleri kullandı.

“Yunanistan’ın tüm siyasi güçleri tarafından ifade edilen ortak tutum açık: ülkemiz egemenlik haklarına itiraz etme çabalarına müsamaha göstermeyecek, kabul etmeyecektir. Bu bağlamda, ortak bir ulusal stratejinin bir kısmının Silahlı Kuvvetleri desteklemek olduğuna inanıyorum. Bu nedenle SİRİZA, savunma bütçesinin yanı sıra Mirage ve F-16 uçaklarını modernize etmek için tasarının ilgili maddesini oyladı.

Vatansever bir sorumluluk gücü olarak, Yunan Silahlı Kuvvetlerini güçlendirmek için her türlü açık ve uyumlu çabayı destekliyoruz. AB-Türkiye Bildirgesi’ni uluslararası hukuka göre uygulama çabasını, yasadışı Türkiye-Libya Anlaşmasının feshinin uluslararasılaşmasını, komşu ile açık kanalları, MEB ile ilgili diyaloğu, ayrıca soruşturmanın yeniden açılması için şartların yaratılması ve eğer başarısız olursa kıta sahanlığının sınırlandırılması için Lahey Mahkemesi’ne başvurma gereğini destekleiyoruz. Bununla birlikte, aynı zamanda, ciddi bir ulusal strateji doğrultusunda Hükümet’ten net adımlar atmasını bekliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz