Ana sayfa Batı Trakya Haberler Çipras Giderayak Azınlığa Bunu Da Yaptı

Çipras Giderayak Azınlığa Bunu Da Yaptı

4
0

Başbakan Çipras seçim ilan etmezden önce giderayak Müftülüklere 120 din öğreticisi alınmasını imzaladı.

Çipras-Kammenos ikilisi iktidarda kaldıkları dönemde Batı Trakya’da Azınlığa yapmadıkları haksız uygulamalar kalmadı. Kammenos hükümetten ayrıldı, ancak SİRİZA tek başına kalınca da haksız yere uygulamalarına devam etti.

Ki bu Azınlık insanı SİRİZA Partisi’ne on binlerce oy ve 3 Milletvekili vermişti. Malesef Milletvekillerinin özellikle Azınlık hak ve hukukunda sınıfta kaldıkları tüm çıplaklığıyla Azınlık insanı tarafından görüldü. Kimsenin ağzını bıçak açmadı ve bu günlere gelindi.

Hani Müftülüklerde ve Vakıflar’da seçimler yapılacaktı?

Hani Milletvekili Ayhan Karayusuf Gümülcine Türk Gençler Birliği’nin tabelasını asacaktı?

Azınlık neticede şu gerçeği gördü ve yaşadı, 3 iktidardan bir de muhalefetten 4 Azınlık Milletvekili Azınlığın bir hakkını dahi savunamadan dönem doldurdular.

Tabi, BİRLİK Gazetesi ve İlhan Tahsin bunları yazınca, Azınlık adına sorunca da kötü oluyoruz. O zaman söz vermeyin ki bu Azınlık insanıyla “DALGA” geçmeyin.

Son olarak 8 Haziran 2019 tarihinde, yani Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’a gitmeden 2 gün önce son marifetini de yapmaktan geri kalmadı. Batı Trakya Azınlığına, Yunan devletinin uyguladığı keyfi politikaları harfiyen devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere, geçmişte Milletvekili İlhan Ahmet’in döneminde, Batı Trakya Azınlık insanı tarafından o meşhur “240 İmam Yasası” olarak bilinen uygulama ilk kez başlatılmıştı. Bugün açıkça görülüyor ki Yunan devleti bu uygulamanın üzerine işlem yapmaya devam ediyor.

Buna göre Çipras, Batı Trakya’da Yunan devletinin “emrinde” olan Dimetoka, Gümülcine ve İskeçe Müftülüklerine 9 aylık sözleşmeli 120 din öğreticisi alınması kararını imzalamış ki karar Resmi Gazete’de yayınlandı.

Göreve alınacak olan 120 din öğreticisinin görev alanları arasında Batı Trakya’daki camilerde Kur’an Kursları verecekler. Ayrıca, eğer ihtiyaç duyulursa devlet okullarına giden azınlık çocuklarına da İlkokullar ve Ortaokullarda din dersi yapacaklar. Gerek olduğunda Müftülüklerde memur olarak görev yapacaklar. Eğer arzu ediyorlar ve Eğitim Müdürlüğü uygun görürse Batı Trakya’daki Medreselerde Arapça dil eğitimi dersleri verme yetkisine ve bilgisine sahip olanlar bu görevi yapabilecekler.

Resmi Gazetede yayınlanan karar ve uygulama aynen aşağıdaki gibidir.

“Προκηρύσσουμε

Την πλήρωση εκατόν είκοσι (120) θέσεων Ιεροδιδασκάλων Ισλαμικής θρησκείας στις Μουφτείες της Θράκης. Οι Ιεροδιδάσκαλοι θα προσληφθούν με σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου διάρκειας εννέα (9) μηνών.

Το έργο των Ιεροδιδασκάλων είναι η διδασκαλία του Κορανίου στα Tεμένη της Θράκης ή εφόσον το επιθυμούν και προκύψει σχετική ανάγκη και σε Δημόσια Σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Θράκης, σε μαθητές μέλη της Μουσουλμανικής μειονότητας που έχουν απαλλαγεί από το μάθημα των Θρησκευτικών, κατόπιν σχετικής απόφασης του αρμοδίου κατά περίπτωση Διευθυντή Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Επίσης, οι Ιεροδιδάσκαλοι μπορούν, εφόσον το επιθυμούν, κατόπιν σχετικής απόφασης του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας − Θράκης, να διδάσκουν μαθήματα θρησκευτικής Μουσουλμανικής εξειδίκευσης, καθώς και την Αραβική γλώσσα στα Μουσουλμανικά Ιεροσπουδαστήρια της Θράκης, εφόσον έχουν τα αναγκαία τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, έστω και αν δεν κατέχουν παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια.

Επιπλέον, προς κάλυψη επειγουσών αναγκών, μπορούν με απόφαση του οικείου Μουφτή να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στην Κεντρική Υπηρεσία της Μουφτείας, ως βοηθητικό διοικητικό προσωπικό και εντός του νομίμου ωραρίου.

Σε περίπτωση που ο Ιεροδιδάσκαλος δεχθεί να προσφέρει τις υπηρεσίες του σε Σχολείο ή σε Μουσουλμανικό Ιεροσπουδαστήριο ή στην Κεντρική Υπηρεσία της Μουφτείας, τεκμαίρεται ότι τροποποιείται ανάλογα η σύμβαση εργασίας με σύμφωνη γνώμη και των δύο μερών, με αντίστοιχη μείωση της βασικής του απασχόλησης στα Τεμένη όπου τοποθετήθηκε.

Οι Ιεροδιδάσκαλοι που θα αποδεχθούν να προσφέρουν τις ανωτέρω υπηρεσίες, δεν θεωρείται ότι παρέχουν πρόσθετες υπηρεσίες πέραν των συμβατικών, ούτε δικαιούνται πρόσθετης αμοιβής. Κατόπιν αιτήματος του ενδιαφερομένου και σύμφωνης γνώμης των ενδιαφερομένων Μουφτήδων επιτρέπεται η διάθεση Ιεροδιδασκάλου για την παροχή αντίστοιχου έργου σε Μουφτεία διαφορετική από εκείνη που προσλήφθηκε”.

Tamamını buradan okuyabilirsiniz.

https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/ierodidaskaloi_2.pdf

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here