Ana Sayfa Yunanistan Haber Çipras: “Böyle Bir Planlamayı Asla Düşünmesinler”

Çipras: “Böyle Bir Planlamayı Asla Düşünmesinler”

3
0

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Selanik’ten yayın yapan Yunan Devlet Televizyonu ET 3 televizyonuna verdiği mülakatta Türkiye ile ilgili son döneme Doğu Akdeniz ve Ege’de yaşanan sorunlara yönelik çarpıcı cevaplar verdi.

Selanik’teki Başbakanlık ofisinde yapılan mülakatta gazetecinin, “Yunan tarihinde kalan ve bilindiği üzere “Horayı Batırın” gibi “Yavuz” ile ilgili buna benzer bir şey duyulacak mı? (Yunanistan’da 1976 yılı 23 Temmuz’da “Sismik-1” gemisine yönelik Papandreu’nun “Horayı Batırın” diye verdiği emir), sorusuna şu cevabı verdi.

“Ege’deki egemen haklarımızın ihlal edilmesine izin vermeyeceğiz.”

“Bakınız, önceden koşmanızı tavsiye etmem, çünkü karşı tarafın böyle bir planı olduğuna inanmıyorum. Ancak bir kez daha açıkça belirtmek istiyorum, böyle bir planları yok ve iyi de yapıyorlar ve asla böyle bir plan yapmayı düşünmesinler.

Bir ülkenin egemen haklarının bu kadar yersiz yere ihlali, ki Yunanistan Kıbrıs Cumhuriyeti gibi silahlı kuvvetleri olmayan bir ülke değil, Yunanistan güçlü bir ülke, uluslararası bağlamda ve Avrupa Birliği’nde Yunanistan her zamankinden daha da güçlü. Dolayısıyla da böyle bir planları yok ve iyi de yapıyorlar ve asla böyle bir plan yapmayı düşünmesinler. Her durumda konumumuz nettir. Ege’deki egemen haklarımızın ihlal edilmesine izin vermeyeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz