Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ÇAVUŞOĞLU: “KIBRIS SORUNUNU SONUÇLANDIRMAK GEREKİYOR”

ÇAVUŞOĞLU: “KIBRIS SORUNUNU SONUÇLANDIRMAK GEREKİYOR”

15
0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs sorununun, her iki tarafın kabul edeceği, kalıcı, adil bir çözüme kavuşmasını istediklerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, belli bir takvime bağlanarak, Kıbrıs sorununun, her iki tarafın kabul edeceği, kalıcı, adil bir çözüme kavuşmasını ve bir an evvel referanduma gidilmesini istediklerini belirtti.

İLK ZİYARETİNİ KKTC’YE YAPTI

Çavuşoğlu, “Çünkü bu yakalanan son bir fırsat. Bu fırsatı kaçırmak istemiyoruz” dedi. Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Cumhurbaşkanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, 64’üncü hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev aldıktan sonra ilk ziyaretini KKTC’ye gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu belirtti. KKTC’de bugün gerçekleştirdiği temaslarda; ikili ilişkilerin değerlendirildiğini, devam eden müzakere süreci konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyen Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da müzakerelerde gelinen nokta konusunda bilgi verdiğini kaydetti.

6 GÖRÜŞME YAPILDI

Türkiye Cumhuriyeti ve AK Parti iktidarının Kıbrıs’ta kalıcı çözüme destek verdiğini ve bundan sonra da en büyük destekçi olmaya devam edeceğini dile getiren Çavuşoğlu, müzakerelerde gelinen noktadan mutlu olduklarını vurguladı. Müzakerelerin devam etmesi, iki liderin ve müzakerecilerin bir araya gelmesi ve kat edilen aşamanın kendilerini umutlandırdığını söyleyen Çavuşoğlu, son bir ay içinde lider düzeyinde 6 görüşme yapıldığını anımsattı.

“BU FIRSATI KAÇIRMAK İSTEMİYORUZ”

Müzakerelerin belli bir takvime bağlanarak, Kıbrıs sorununun, her iki tarafın kabul edeceği, kalıcı, adil bir çözüme kavuşmasını ve bir an evvel referanduma gidilmesini istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Çünkü bu yakalanan son bir fırsat. Bu fırsatı kaçırmak istemiyoruz” dedi. Güven artırıcı önlemlerin uygulanması konusunda da Türkiye’nin her türlü desteği verdiğini dile getiren Çavuşoğlu, bu anlamda her türlü samimiyeti gösteren Akıncı ve ekibine teşekkür etti. Güven artırıcı önlemler konusunda KKTC’nin adımları attığını, Türkiye’nin de gereken desteği verdiğini belirten Çavuşoğlu, iki toplumun yakınlaşması için güven artıcı önlemlerle ilgili desteklerinin devam edeceğini kaydetti. Çavuşoğlu, Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun 1 Aralık Salı günü ilk yurtdışı seyahatini KKTC’ye yapacağını söyledi.

“GARANTÖRÜZ DİYE KIBRIS’TA SAVAŞ KAN VE GÖZYAŞI YOK”

Yunanistan’ın Kıbrıs’ta garantörlüğe karşı çıkması hakkında sorulan soruya karşılık Çavuşoğlu, bölgedeki ülkelere bakıldığında savaş, kan ve gözyaşı görüldüğünü, Kıbrıs’ta bunun yaşanmamasının nedenininse Türkiye’nin garantörlüğü olduğunu söyledi. Çavuşoğlu şimdiden bu konuları gündeme getirmenin gereksiz ve süreci sulandırmaya yönelik olduğunu söyleyerek, Yunanistan’a Kıbrıs’taki sürece “en azından Türkiye’nin yarısı kadar faydalı ve aktif katkıda bulunması” çağrısında bulundu.

AKINCI: “TÜRKİYE’NİN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ”

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’nin müzakere sürecine ve KKTC’nin kalkınmasına yaptığı katkının önemine vurgu yaparak, “Refahımız arttıkça ve ne kadar sağlam ayaklarımız üstünde durursak, Kıbrıs’ta kalıcı barışın temelleri de o denli sağlam olacak” dedi. Akıncı, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 64. hükümetinde görev alan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu aralarında görmekten mutluluk duyduğunu belirterek, yeni hükümetin hayırlı olması ve başarı temennisinde bulundu. Akıncı, “Çavuşoğlu bu görevi yeniden üstlenmiş olduğu için kendisini kutluyorum. Kendisiyle geçmişte de yakın istişarelerde bulunduk. Bundan böyle de aynı şekilde devam edeceğiz” dedi.

Kıbrıs’ta iki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayanan ve erken olmasını arzu ettikleri çözüm için Ankara’nın vermekte olduğu desteğinin son derece önemli olduğunu kaydeden Akıncı, bu desteğin artarak devam ettiğini gördüklerini söyledi. Akıncı, “Sayın Çavuşoğlu’na teşekkür etmek istiyorum. Öteden beri Kıbrıs konusunda yürüttüğümüz müzakerelere hep destek olmuştur. Bundan böyle de bu desteğini sürdüreceğini bizzat kendisinden duymuş olmak da bizim için ayrıca anlamlıdır” diye konuştu.

“ZİYARET ÖNEMLİ BİR AŞAMADA GERÇEKLEŞTİ”

Çavuşoğlu’nun ziyaretinin önemli bir aşamada gerçekleştiğine işaret eden Akıncı, Rum lider Anastasiadis’le kasım ayında 6 kez bir araya gelerek, Kıbrıs konusunda, kasım ayının başında bulundukları noktadan kasım sonu itibariyle daha ileri bir noktaya ulaştıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Akıncı, “Önümüzdeki dönemde Kıbrıs’taki müzakere sürecini, her iki tarafın da kabul edebileceği, her iki tarafın da gönül huzuru içinde referandumda onaylayabileceği bir noktada sonuçlandırmak istiyoruz. En büyük arzumuz, temennimiz bu” dedi.

“YUNANİSTAN’IN DA SÜRECE KATKIDA BULUNMASINI BEKLİYORUZ”

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin daha iyi bir noktaya gitmesine de bunun katkıda bulunacağına inandıklarını kaydeden Akıncı, Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras’ın Ankara’ya yaptığı ziyaret ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmesini önemsediklerini belirtti. Akıncı, “Çünkü Türkiye’nin sürece verdiği katkı kadar, Yunanistan’ın da sürece bir an önce katkıda bulunmasını canı gönülden bekliyor, arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.

“MÜZAKERE SÜRECİNİN YANISIRA KKTC’NİN KALKINMASINA DESTEK”

Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

“Burada yaptığımız görüşmede bir kez daha Türkiye’nin müzakere sürecine verdiği destek ve bunun yanı sıra KKTC’nin her geçen gün daha iyiye gitmesi ve kalkınmasını daha sağlam bir şekilde gerçekleştirmesi için yaptığı katkının öneminin altını çizmek istiyorum. Refahımız arttıkça ve ne kadar sağlam ayaklarımız üstünde durursak, Kıbrıs’ta kalıcı barışın temelleri de o denli sağlam olacağı bilinci içinde hareket ediyoruz. Bu nedenle, gerek KKTC’nin kalkınma sürecine, gerekse müzakere sürecine Türkiye’nin verdiği katkı nedeniyle bir kez daha teşekkür ederim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz