Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ÇAVUŞOĞLU’NDAN BALKAN GÖÇMENLERİNE VATANDAŞLIK VE UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ MÜJDESİ

ÇAVUŞOĞLU’NDAN BALKAN GÖÇMENLERİNE VATANDAŞLIK VE UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ MÜJDESİ

22
0

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Rumeli-Balkan çalıştayları ile Türkiye’de yaşayan Balkan Göçmeni soydaşlarımızın sorunları ele alınarak çözüm önerileri ortaya konulmuştu. Bahsi geçen çalıştaylar neticesinde alınan kararlar bir bir hayata geçmeye başladı.

Bu doğrultuda atılan adımlarla ilgili olarak açıklama yapan AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, şunları kaydetti: “01/01/2017 tarihinden önce Türkiye’ye gelen, 6458 sayılı Kanuna göre yasal bir ikamet izni ile Türkiye’de bulunan, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Kosova vatandaşı olup, birinci derecede Türk vatandaşı yakını bulunan yabancılar ile söz konusu ülkelerin haymatlosu olan yabancılar, 30.05.2018 tarihine kadar başvurmaları halinde, istisnai olarak Türk vatandaşlığına alınacaklardır. Söz konusu yabancılar, bizzat veya bu hakkın kullanılmasına ilişkin özel vekâletname ile yerleşim yerinin bulunduğu il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine gerekli belgeler ile müracaat ederek vatandaşlığa alınma işlemlerini başlatabileceklerdir”.

Diğer yandan Balkan Göçmeni soydaşların öteden beri var olan en önemli sorunlarından uzun dönem ikamet izni ile ilgili de gelişmelerin var olduğunu belirten Çavuşoğlu; “Bilindiği üzere; soydaşlarımız Türkiye’de yasal olarak oturabilmek için ikamet izni almaktadırlar. Bu ikamet izinleri de çoğunlukla kısa süreli olmakta, her sene yenilenmesi gerekmekte ve tüm bunların yanında verilen ikamet izinleri de vatandaşlığa geçişte esas alınmamaktadır. Hal böyle olunca hem maddi, hem manevi külfet oluşmakta, soydaşlarımız mağduriyet yaşamaktadır. Ancak tüm bunlar geride kalmıştır. Artık soydaşlarımız; belli haklar dışında Türk vatandaşlarının yararlandığı tüm haklardan yararlanma hakkı tanıyan, süre sınırı olmaksızın verilen uzun dönem ikamet izni alma hakkına sahip olmuşlardır. Böylelikle, uzun dönem ikamet izni alan soydaşlarımız artık süresiz olarak Türkiye’de oturma hakkına sahip olacaklardır. Buna bağlı olarak; daha önce kısa dönem veya insani ikamet izni almış olan soydaşlarımızın vatandaşlık müracaatlarında karşılaştıkları sorunlar, uzun dönem ikameti almaları kaydıyla çözüme kavuşacaktır. Bu vesileyle, haymatlos ve ıskat konumundaki soydaşlarımızın da uzun dönem ikamet izni alma haklarının olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Tüm bunların yanında uzun dönem ikamet izni kişiye süresiz çalışma iznine müracaat hakkı da tanıyacaktır” dedi.

Uzun dönem ikamet izninin, 01.01.2017 tarihinden önce Türkiye’ye yasal yollardan giriş yapmış olan soydaşlarımızı kapsadığını ifade eden Çavuşoğlu; halen mevcut bir ikamet izni olan makul süre içerisinde randevu alarak, ikamet izni veya geçeli pasaportu olmayanların ise 15 Ağustos 2017 tarihine kadar doğrudan il göç idaresi müdürlüklerine giderek başvuru yapması gerektiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz