Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ÇAVUŞOĞLU: “YUNANİSTAN’IN TERÖRLE VE TERÖRE YATAKLIK EDEN BİR ÜLKE OLMASINI ARZU ETMEYİZ”

ÇAVUŞOĞLU: “YUNANİSTAN’IN TERÖRLE VE TERÖRE YATAKLIK EDEN BİR ÜLKE OLMASINI ARZU ETMEYİZ”

21
0

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Yunanistan yargısının DHKP-C üyesinin Türkiye’ye iadesini reddetmesi kararına ilişkin, “Kamuoyunun çok yakından isimlerini dahi bildiği kampların varlığından haberdarız. Yunanistan’ın terörle ve teröre yataklık eden bir ülke olmasını arzu etmeyiz.”

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Yunanistan yargısının DHKP-C üyesinin Türkiye’ye iadesini reddetmesi kararına ilişkin, “Kamuoyunun çok yakından isimlerini dahi bildiği kampların varlığından haberdarız. Yunanistan’ın terörle ve teröre yataklık eden bir ülke olmasını arzu etmeyiz.” dedi.

Restorasyonu devam Mısır Çarşısı’nda incelemelerde bulunan Çavuşoğlu, Yunanistan yargısının DHKP-C üyesinin Türkiye’ye iadesini reddetmesine ilişkin soru üzerine daha önce FETÖ’cülerle ilgili verilen bir karar olduğunu ancak bunun üst mahkeme tarafından bozulduğunu kaydetti.

Bu kararın da üst mahkeme tarafından bozulacağını umut ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, Yunanistan’ın her bakımdan Türkiye ile komşuluk ilişkilerinin iyi olmasını, işbirliği alanlarını geliştirmeyi çok önemsediklerini bu açıdan aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülkeye yaptığı ziyaretin de çok önemli olduğunu belirtti.

“Terör örgütleri mensuplarının Yunanistan’da yaklaşık 900 civarında olduğunu biliyoruz.”

DHKP-C terör örgütü üyelerinin Yunanistan’ın belli bölgelerinde öbeklendiğini, oralarda kendilerine bir alan bulmaya çalıştığını bildiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, “Kamuoyunun çok yakından isimlerini dahi bildiği kampların varlığından haberdarız. Yunanistan’ın terörle ve teröre yataklık eden bir ülke olmasını arzu etmeyiz. Bildiğimiz kadarıyla gerek FETÖ’cü gerekse DHKP-C terör örgütü ve diğer terör örgütleri mensuplarının Yunanistan’da bulunduğunu, bunun da yaklaşık 900 civarında olduğunu, özellikle FETÖ’cülerin olduğunu biliyoruz. Yunanistan’ın bu konuda Türkiye’nin varlığına, bütünlüğüne, milletine kast eden bu teröristleri bünyesinde barındıracağına ihtimal vermiyoruz. Bu kararlar ortaya çıktıktan sonra bu ümidimizin zedelendiğini ifade etmek isterim.” diye konuştu.

Yunanistan’ın bu tür terör konularıyla anılmaktan imtina edeceğini umduğunu belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Bumerang misali bu terör bir gün kendilerini bulur.”

“Savcı, iddianamesinde söz konusu terör örgütü mensubunun Türkiye’ye iadesi durumunda, işkence göreceğini, kötü muameleye maruz bırakılacağı iddiasında bulunuyor. Bu bir bühtandır. Türkiye’de işkenceye sıfır toleransla yola çıkan bir AK Parti iktidarı vardır ve bunlar artık eskide geçmişte kalmıştır. Böyle bir şey mevzu bahis değildir. Suriyelileri iade ederken işkenceden, kötü muameleden bahsetmeyen Yunanistan’ın, teröristlere gelince kötü muamele ve işkenceden bahsetmesi de tam bir ironidir. Biz, her zaman terörün karşısında olmalıyız. Kim olursa olsun, terörün dini yok, dili yok, ırkı yok, rengi yok, sadece Türkiye için değil dünyadaki bütün ülkeler için de bir tehdittir. Bumerang misali bu terör bir gün kendilerini bulur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz