Ana sayfa Batı Trakya Haberler CAMBAZ’IN GÖZÜNDEN ULU CAMİLER SERGİSİ

CAMBAZ’IN GÖZÜNDEN ULU CAMİLER SERGİSİ

22
0

Türkiye’deki bütün ulu camileri tek kitapta toplayan 15 Temmuz şehidi, Yeni Şafak foto muhabiri Mustafa Cambaz’ın kareleri “Ulu Camiler Fotoğraf Sergisi” adıyla ziyarete açıldı. Şehidin oğlu Alpaslan Cambaz fotoğrafların sergilenmesinin babasının en büyük hayali olduğunu söyledi.

15 Temmuz şehidi, Yeni Şafak foto muhabiri Mustafa Cambaz’ın kareleri ‘Ulu Camiler Fotoğraf Sergisi’ adıyla ziyarete açıldı.

Türkiye’de bulunan 118 ulu caminin tamamını ziyaret edip fotoğraflarını çeken 15 Temmuz şehidi ve Yeni Şafak foto muhabiri Mustafa Cambaz’ın 56 karesi sergide toplandı. Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açılışı gerçekleşen “Ulu Camiler Fotoğraf Sergisi”nde şehidin oğlu Alpaslan ve eşi Semra Cambaz da yer aldı.

BENİM YILDIZIM BANA YETER!

Kitaptaki fotoğrafların sergilenmesinin babasının en büyük hayali olduğunu söyleyen Alpaslan Cambaz babasının bu fotoğrafları çekebilmek için zorlu yolculuklar yaptığını söyledi. Babasının Doğu’daki illere tek başına gittiğini anlatan Cambaz şöyle devam etti: “Güvenlik nedeniyle bizi istemedi. Doğu’nun misafirperverliği karşısında ağladığını söylemişti. Şırnak tarafında camileri çektiğini gören PKK’lılar yanına yaklaşıp ‘Gel bizim yıldızımızı da çek’ demiş. Babam ise ‘Benim yıldızım bana yeter’ diye cevap vermiş. O döndükten sonra oralarda olaylar başladı. Şimdi camilerin çoğunda kurşun izi var, görüntüleri bozuldu. Bu fotoğrafların değeri daha da arttı.”

EN ÇOK SİVAS’TAN ETKİLENDİ

Gezileri sırasında Mustafa Cambaz’ın en çok Sivas Divriği’deki Ulu Cami’den etkilendiğini söyleyen oğul Cambaz, “Süleymaniye’ye aşıktı, Divriği’yi görünce onu aldatmış gibi oldum diyordu. Bel fıtığı vardı, buna rağmen keçi gibi tepelere tırmanırdı. Ben asistanlığını yaptım ama yetişemiyorduk hızına. Biz daha uyurken, o güneş doğmadan keşfe çıkardı” diye konuştu. Mustafa Cambaz, daha önce “Türkiye Ulu Camileri” adıyla kitaplaştırdığı çalışmaları için ülkenin her yerini iki mevsimde toplam 4 ayda gezmişti.

Kişisel eşyaları sergileniyor

Mustafa Cambaz’ın eşi Semra Cambaz da eşinin fotoğraflar için çok titiz çalıştığını, en iyi ışık için beklediğini söyledi. Semra Cambaz unutamadığı bir hatırasını şu sözlerle anlattı: “Çok erken saatte camiyi çekmek için gittik ancak kapısı kapalıydı. İmam yüzü asık, söylene söylene geldi. Mustafa elini adamın sırtına koydu, içeri girdiler. İki dakika sonra adam gülerek geldi, bize Mustafa hakkında iyi şeyler söyledi, çay ikram etti. İnsan ilişkilerinde özel bir şeyler vardı.” Alanda ayrıca Cambaz’ın gezide kullandığı harita, gözlük, müze kartı, notları, öğrenci kimliği, kütüphane kartı, gazete kartları ve çeşitli fotoğrafları da yer aldı. Sergi 28 Şubat’a dek ziyaret edilebilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here