Ana sayfa Batı Trakya Haberler ÇAKİRİS: TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ARASINDA 5 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİNE ULAŞTIK

ÇAKİRİS: TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN ARASINDA 5 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİNE ULAŞTIK

21
0

Yunanistan’ın İzmir Başkonsolosu Theodoros Çakiris, Türkiye ile Yunanistan arasında 5 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştıklarını belirterek, yılda 1 milyon 500 bin turistin karşılıklı gidip geldiğini söyledi.

Yunanistan milli Bayramı, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen resepsiyonla kutlandı. Resepsiyona Yunanistan İzmir Başkonsolosu Theodoros Çakiris, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektörü Prof.Dr. Oğuz Esen, Finlandiya Fahri Konsolosu Mehmet Ali Molay ve protokol üyeleri katıldı.

YEMEN’E OPERASYON

Resepsiyonda konuşan İzmir Başkonsolosu Theodoros Çakiris, Yunanistan’ın milli bayramını kutladıklarını söyledi. Bu bayramın çok belirgin tarihi olaylarla ilgisi bulunduğunu anlatan Çakiris, “Yunanistan’ın 1821’de Osmanlı’dan ayrılması hikayesi. İnsanların olduğu her yerde zamanla olaylar değişiyor. Türkiye – Yunanistan ilişkilerinde şimdilerde huzur dönemine girdik. Turizm, ticaret hacmi ve bilim gelişiyor. 5 milyar dolar ticaret hacmine yükseldik. 1,5 milyon turist gidip geliyor” dedi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Yunanca derslerinin de verildiğine dikkat çeken Çakiris, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş’ın iki ülke ilişkilerine yaptığı katkıdan dolayı Yunanistan’da ödül aldığını anımsattı. Çakiris, iki ülke arasında ilişkilerin iyi olmadığı dönemde Başkan Demirtaş’ın gösterdiği çabanın herkes tarafından bilindiğini aktardı.

“BEYİNLERDEKİ BARİYERLER KALKTI, DOSTLUK GELDİ”

İEÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Ekrem Demirtaş da, Akdenizli olduklarını, duygularıyla yaşadıklarını kaydederek, “Geçmişte beyinlerde Türkiye’ye karşı düşmanlık vardı. Ben bunun canlı şahitlerinden birisiyim. Bunu sokakta gezerken, adalara gittiğimde yaşıyordum. Şimdi çok değişti. Beyinlerdeki bariyerler kalktı. İki dost ülke olarak ciddi adımlar atıldı” diye konuştu.

Türkiye’de bini aşkın Yunan firması bulunduğunu, bu ülkenin Türk yatırımcıya da yeni fırsatlar sunduğunu vurgulayan Demirtaş, şunları söyledi: “Biz on yılı aşkın süredir Ege Denizi’nin üzerinde savaş uçakları uçmasın, martılar ve yolcu uçakları uçsun, diye bir kampanya sürdürüyoruz. Aynı coğrafyada yaşamaya mahkümuz. Umarım uzun yıllar dost ve barış içinde yaşarız.”

“HERKES İÇİN SAYGI”

İzmir Rum Ortodoks Cemaati Başkanı Theodora Hacudi, cemaatin ilk seçilmiş temsilcisi olmanın kendisini gururlandırdığını, demokrasi, özgürlük, eşit haklar gibi kavramların diğerlerine saygı duymakla başladığını anlattı.

İzmir Aya Fotini Ortodoks Kilisesi Başrahibi Pater Kyrillos de, Patrik Bartholomeos’in bir ay önce İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne konuk olduğunu, kendisine fahri doktorluk sunulduğunu anımsattı.

Konuşmaların ardından Kyrillos, Başkan Demirtaş ve İEÜ Rektörü Prof.Dr. Oğuz Esen’e Patrik Bartholomeos’un İzmir’e gelişi anısına basılan gümüş sikke ve Atina Bizans Müzesi’ndeki örneğine göre yaptırılan gümüş tabak hediye etti. Gün kapsamında müzik grubu Okeanos ve Sakız Adası’ndan gelen dans grubu sahneye çıktı. Etkinlikte, günün anısına pasta kesimi de yapıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here