Ana sayfa Yunanistan Haber Büyükelçi Söyledi; “Türkiye’deki S-400 Yunanistan’ı Tehdit Etmiyor”

Büyükelçi Söyledi; “Türkiye’deki S-400 Yunanistan’ı Tehdit Etmiyor”

2
0

Rusya’nın Yunanistan Büyükelçisi Andrei Maslov, bugün Yunan devlet televizyonunda katıldığı sabah programında konuştu.
Büyükelçi Andrei Maslov, Türkiye’nin Rus S-400 füzesi satın aldığını ve Yunanistan ile güç dengelerini nasıl etkilediklerini yorumladı.
Özellikle, Andrei Maslov, Ankara’nın sahip olacağı S-400 füze savunma sistemlerinin savunmaya yönelik olduğu için, Yunanistan’ın kendisini tehdit altında hissetmek için bir neden olmadığını ve ülkesinin de tutumunu dile getirdi.
Andrei Maslov, “Rusya hiçbir alanda uluslararası silah anlaşmasını ihlal etmiyor. Bu sistemler tamamen savunmaya yönelik ve Rus S-300 sistemleri olan Yunanistan için herhangi bir risk oluşturmuyor” dedi.
Ayrıca Doğu Akdeniz’deki, özellikle Kıbrıs’taki ve MEB bölgesinde Rus çıkarlarını da ilgilendiren gelişmeler hakkındaki endişelerini gizlemeyen Büyükelçi, “Doğu Akdeniz’deki durumun yükselmesinden endişe duyuyoruz. Herhangi bir ekonomik faaliyetin uluslararası hukuka uygun olması gerektiğine inanıyoruz” açıklamasında bulundu.
Prespa Anlaşmasına da değinen Rus Büyükelçi şunları söyledi. “Eski isim sorununun çözülmesi, Kuzey Makedonya’nın Kuzey Atlantik ittifakına aceleci entegrasyonunun yolunu açtı ve elbette bu yol hareketi Balkanlar’ın güvenliğini ve istikrara kavuşmasına katkıda bulunmayacaktır.
Son yıllarda, bazı ülkelerin uluslararası hukuka dayanmayan, ancak ülkelerin kendi oluşturdukları ve daha sonra uluslararası bir topluluk olarak sundukları kurallara dayalı yeni bir şeylerin düzenini oluşturma çabalarını görüyoruz.
Rusya’nın Balkanlar’a etkisini empoze etmesi gerektiği yönündeki söylem ve tutumları reddediyoruz. Tüm Balkan ülkeleriyle ilişkileri ikili düzeyde geliştirmek istiyoruz ve bu ilişkileri istedikleri ölçüde geliştirmeye hazırız.” İfadelerini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here