Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BÜYÜKELÇİ KERİM URAS “TCG TURGUT REİS”İ ZİYARET ETTİ

BÜYÜKELÇİ KERİM URAS “TCG TURGUT REİS”İ ZİYARET ETTİ

13
0

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Kerim Uras, bininci seyrini tamamlayarak Yunanistan’ın Pire (Pireas) limanına gelen TCG Turgut Reis fırkateynini ziyaret etti.

NATO Daimi Deniz Görevi Grubu-2 (SNMG-2) görevine iştirak eden TCG Turgut Reis fırkateyni, görev grubunda bulunan sekiz NATO ülkesi gemisiyle dün Yunanistan’ın Pire limanına geldi.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Uras, Atina-Pire Başkonsolosu İsmail Sefa Yüceer, Büyükelçilik Birinci Müsteşarı Barış Kalkavan ve Türkiye’nin Atina Silahlı Kuvvetler Ateşesi Kurmay Albay İlhan Yaşıtlı, bininci seyrinin ardından fırkateyni ziyaret etti. Ziyaret sırasında fırkateynin bininci seyrinin anısına Büyükelçi Uras tarafından pasta kesildi.

TCG Turgut Reis Fırkateyni, 16 Şubat’ta İtalya’nın Trieste limanından hareket etmişti. Savaş gemisinin bininci seyrine SNMG-2 Komutanı Amerikalı Tuğamiral Brad Williamson da katılmış ve bir süre fırkateynde seyir yapmıştı.

1986 yılında Almanya’da denize indirilen ve 1988 yılında Türk Deniz Kuvvetleri’nde hizmete giren fırkateyn, 1990 ve 2000 yıllarındaki ziyaretlerle, 1890 yılında Ertuğrul fırkateyninden sonra Japonya’ya ziyaret düzenleyen ilk Türk savaş gemisi olma özelliğini taşıyor.

110 metre uzunluğunda ve 14 metre genişliğindeki fırkateyn, Harpoon ve Sea Sparrow füze sistemleri taşıyan, denizaltıya karşı torpidolara sahip olan fırkateyn, milli görevler ile BM, NATO ve BLACKSEAFOR kapsamında uluslararası görevler icra ediyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz