Ana sayfa Batı Trakya Haberler BURSA METROPOLİTİ ELPİDOFOROS: “TÜRKİYE TEK TARAFLI SÜREKLİ KAYBEDİYOR”

BURSA METROPOLİTİ ELPİDOFOROS: “TÜRKİYE TEK TARAFLI SÜREKLİ KAYBEDİYOR”

25
0

Bursa Metropoliti Elpidoforos, “Halki (Heybeliada) Ruhban Okulu’nun işletilmemesi tarihi açıdan geçmiş zamana yapışık kalmaktır. Türkiye tek taraflı sürekli kaybediyor” dedi.

Atina-Makedonia Haber (AMNA) Ajansı’na konuşan Bursa Metropoliti Elpidoforos, “Halki (Heybeliada) Ruhban Okulu’nun işletilmemesi tarihi açıdan geçmiş zamana yapışık kalmaktır. Hiçbir yararı olmadan siyasi olarak da tek taraflı sürekli kaybediyor. ” dedi.

4. Delfon Ekonomik Forumu etkinliğine katılan Elpidoforos, burada Atina-Makedonia Haber (AMNA) Ajansı’na verdiği mülakatta, Ruhban Okulu’nun yakın zamanda yeniden açılacağını konusunda iyimser olduğunu dile getirdi ve bunca yıl hizmet vermemesinin ise Türkiye için tarihi bir anakronizm ve makul olmayan bir prestij kaybı meselesi olduğunu vurguladı.

Yeniden açılması konusunda iyimser olduğunu vurgulayan Elpidoforos, sorunun tamamen gerçekçi bir yaklaşıma dayandığını, çünkü iki ülke arasındaki düşmanlığın bu noktaya getirdiğini, ancak son döneme iki ülke arasında geliştirilmekte olan dostluk ve yakınlaşmanın matematiksel bir hassasiyetle okulun yeniden açılmasına yönelik yol açmasının doğal olduğunu savundu.

Elpidoforos özetle şunları söyledi.

“Hiçbir yararı olmadan siyasi olarak da tek taraflı sürekli kaybediyor.”

“Bugün Türk hükümeti, okulu neden kapalı tuttuğunu kimseye ikna edici bir şekilde açıklayamıyor ve okulun kapanmasından bu yana elde ettiği potansiyel kazanca orantısız bir küresel eleştiri var.

Türkiye’nin, Halki Ruhban Okulu’nu kapalı tutmasında bir kar elde ettiğini göremiyorum, sadece kayıpları var. Hiçbir yararı olmadan siyasi olarak da tek taraflı sürekli kaybediyor. Çünkü bugün Türkiye’deki kamuoyu, çoğunlukla Halki Ruhban Okulu’nun kapalı mı yoksa açık mı olduğuna kayıtsız kalıyor.

Bugün Türk kamuoyunun büyük bir bölümü şunu sorguluyor, “nihayetinde bu Ruhban okulu nedir ki açılmasına müsaade etmiyoruz? Türkiye’de az sayıda kalan insanla bize ne yaptı ve ne yapacak bir okulun yeniden çalışması?

Ruhban Okulu, çalıştığı sürece hiçbir zaman Yunanistan-Türkiye ilişkilerinin etkilenmesi nedeni ve sebebi olmamıştır. Hiçbir mezun, Türk aleyhtarı eylemlerde veya iki devletin ilişkilerinin bozulmasında öncülük etmemiştir. Aksine, her zaman iki devlet arasındaki ilişkilerin dalgalanmasının tüm sonuçlarına katlanan kurbanlar olmuştur.

Bir Yunan Başbakanın, Çipras’ın Ruhban Okulu’nu ziyareti sadece tarihi bir ziyaret değil, Yunan-Türk ilişkilerinin de ileriye doğru gitmesini çekiyor. Dolayısıyla da iki ülke arasında olumlu adımların atılmasına fayda sağlayacaktır.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here