Ana sayfa Batı Trakya Haberler “BURADA BULUNMAKTAN ÇOK MUTLUYUM”

“BURADA BULUNMAKTAN ÇOK MUTLUYUM”

13
0

Türkiye’de ve son zamanlarda çok sayıda Balkan ülkelerinde ve ülkemiz Yunanistan’da da gösterime giren bir çok Yunanlının beğenisini kazanan dizilerde başrolde oynayan sanatçı Burak Hakkı, Batı Trakya kökenli olması vesilesiyle Batı Trakya’yı ve bölgemizi annesi, babası ve amcasıyla birlikte ziyaret etti.

Bizler de Birlik gazetesi olarak sanatçı Burak Hakkı ile 16 Eylül 2012 tarihinde Gümülcine Türk Gençler Birliği’nin bahçesinde özel bir röportaj yaptık. Sanatçı Burak Hakkı; başta iki toplumun yakınlaşmasına yönelik hiç bir engelin olmadığını, artık sorunların bir kenara bırakılıp ileriye dönük ortak projelere imza atmak gerektiğini ifade etti. Burak Hakkı bu ziyaretinde, “Babamın doğup büyüdüğü topraklar ve buradaki insanların birbirleriyle ilişkilerinin çok iyi ve sıcak aile dostluklarının olduğunu gördüm” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Birlik Gazetesi:

Batı Trakya’yı ziyaret etme amacınız nedir?

Burak Hakkı:

“Öncelikle Batı Trakya ilk defa geliyorum. Babam 1951 yılında Gümülcine’de dünyaya geldi. Babamın ailesi tamamen Gümülcineli. Sizlerle beraber babamın doğduğu evi, okuduğu okulu ve yaşadığı yerleri ziyaret etme fırsatı buldum.”

Birlik Gazetesi:

Bir Batı Trakya’lı olarak Batı Trakya’yı nasıl buldunuz?

“Buradaki insanların birbirleriyle ilişkilerinin çok iyi ve sıcak aile dostluklarının olduğunu gördüm”

Burak Hakkı:

“Bu çok güzel bir duygu. Babamın doğup büyüdüğü topraklar ve buradaki insanların birbirleriyle ilişkilerinin çok iyi ve sıcak aile dostluklarının olduğunu gördüm. Buradaki coğrafyayı görünce, insanın içine pozitif yönden bir enerji katıyor. Burada bulunmaktan da çok mutluyum. Ayrıca babamın buradan da olması, benim için büyük bir gurur kaynağıdır. Bir de bizim Türk dizileri, artık burada yayınlandığı için yunanlılar da bizleri tanımaya başladı. Onlardan da çok güzel ve olumlu tepkiler de alıyorum. İnsanlarla kaynaşmak onların sevgi enerjilerini almak çok güzel bir şey.”

Birlik Gazetesi:

Yunanlılar tarafından da izlenen bu diziler sayesinde çok büyük bir hayran kitlesine ulaştınız, bu dizilerin Türk Yunan ilişkilerine ve halklarına ne gibi mesajı olabilir, bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

“İki toplumun geçmişte yapmış oldukları yanlışları bir kenara atıp, bundan sonra artık sevgi ve dostluk içinde hep beraber ileriye bakmaları gerekir”

Burak Hakkı:

“Kesinlik bu diziler, sanatsal anlamda insanları birbirine çok yaklaştırdığını düşünüyorum. Zaten Yunan ve Türk halkları yıllardır iç içe yaşamış, beraber komşu olmuş, birlikte bir şeyler paylaşmış toplumlardır. Var olan problemleri bir kenara koyup artık insanların bir araya gelmesi gerekir diye düşünüyorum. Ayrıca Yunan televizyonlarına da saygı duyuyorum, sonuçta bu dizileri Türkçe yayınlıyorlar. Yunan halkı bütün gün Türkçe olarak dizi seyrediyor. Bunlar bizleri kaynaştıran, biraz daha iç içe, birbirimizi sevmemizi sağlayan ve Türkiye’nin reklamını yapan diziler oluyor. En önemlisi çok fazla benzer özelliği olan bu iki toplumun geçmişte yapmış oldukları yanlışları bir kenara atıp, bundan sonra artık sevgi ve dostluk içinde hep beraber ileriye bakmak ve ortak projeler üretmek zorunda olmamız gerekir.”

Birlik Gazetesi:

Sizler daha önce Atina’ya geldiniz, bir günde çok sayıda iletişim kanalları araçlarıyla birlikte canlı yayınlara katıldınız, bu ortak projeler üzerine sizlerin ne gibi katkısı olabilir?

“Önemli olan burada insanların ve toplumların enerjilerini birleştirmeleridir”

Burak Hakkı:

“Böyle bir projenin gerçekleştirilmesi hepimiz için çok iyi olur. Bu iki toplumu bağdaştırıcı ve sanatsal anlamda da önemli katkıları olabilir, hatta unutulmayacak bir proje elde edilmiş olur. Önemli olan burada insanların ve toplumların enerjilerini birleştirmeleridir. Pozitif olarak düşüncelerini ortaya koymaları, içinde sakladıkları şeyleri, içinde tutmamaları ve oturup güzel bir senaryo ortaya çıkartıp, onun üzerinden gidilirse bence çok güzel bir eser ortaya çıkar.”

Birlik Gazetesi:

Son olarak buradan yunanlı komşularımıza ve hayranlarınıza, üstelik siz de bu toprakların bir insanı olarak, Batı Trakya’daki Türklere ne gibi mesaj vermek istersiniz?

“İnsanların geriye döndüğünde pişman olamayacak hareketler yapıp, dostluk kurmaları gerektiğini düşünüyorum”

Burak Hakkı:

“Öncelikle bütün insanlığa son derece anlayışlı ve sevgiyle birbirlerine yaklaşmaları gerektiğini düşünüyorum. Ben birisiyle konuşurken bile karşı tarafın düşüncesini önemserim. Mesela acaba sen belki haklı yada haksız da olabilirsin, ama öncelikle senin haksızlığın nereye kadar haksız, onu bir düşünmek gerekir. Yada haklı da olabilirsin ve ne kadar haklısın. Yani bu durumda iki tarafın birbirlerini dinleyip, birbirlerine sevgiyle yaklaşması çok önemlidir. Dünya kısa bir hayat ve hemen geçiyor. İnsanların geriye döndüğünde pişman olamayacak hareketler yapıp, dostluk kurmaları gerektiğini düşünüyorum. Benim hayat tarzım bu şekildedir. Ayrıca buradaki soydaşlarımın hepsini çok seviyorum. Onlardan çok güzel tepkiler aldım ve hala daha alıyorum. Hepsi sevgi dolu insanlar. Benim babamın mahallesindeki 90 yaşında Ayşe teyze ile tanıştık. Benim babamı ailemi tanıyor, onlarla çok güzel beraber kucaklaştık. Buradaki bütün insanlarla çok iyi dostluklar içersindeyiz. Yalnızca bir şey dikkatimi çekti. Bizim aile burada Sütçü Hakkı diye biliniyormuş, öyle değil, Aşçı Keke ve Aşçı Hakkı ailesi olarak geçiyoruz. Bunu da sizlerin aracılığıyla düzeltmiş olduk. Herkese selam ve saygılar sunuyorum, teşekkür ederim.”

Bizler de Birlik gazetesi olarak Burak Hakkı’ya tekrar Batı Trakya’ya hoş geldiniz diyor ve bu güzel röportajdan dolayı da kendilerine teşekkür ediyoruz.

Çok özel açıklamaları videoda izle.

http://www.dailymotion.com/video/xtnzsq_burak-hakki-babasinin-dogdugu-topraklarda_news

Röportaj:

İlhan Tahsin Ahmet

Özcan Aliosman

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here