Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BULGAR TURİSTLERE VAR DA, TÜRK TURİSTLERE NEDEN YOK?

BULGAR TURİSTLERE VAR DA, TÜRK TURİSTLERE NEDEN YOK?

20
0

Gümülcine Belediyesi Yunan ve Bulgar turistleri düşünmüş, ancak Türk turistler ise unutulmuş! Enteresan olanı da bu karar Gümülcine Belediyesi Meclis toplantısında alınmış.

Bölgenin kalkınmasından sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Mustafaoğlu başta olmak üzere, diğer Azınlık Meclis üyelerinin bu eksiklik hakkında görüşleri nedir? BİRLİK Gazetesi olarak eleştirmek istemeden bir soralım dedik. Çünkü cihazları gören herkes merak ediyor, Bulgar turistler geliyor da Türk turistler gelmiyor mu? 

Gümülcine (Komotini) Belediye Meclisi’nin kararı doğrultusunda Gümülcine şehir meydanı ve Venizelos caddesine turistlerin bilgi alması için elektronik cihazlar yerleştirildi. Ancak ne enteresandır ki, dokunmatik elektronik çihazlar Gümülcine’ye gelen turistlerin bilgi alabilmeleri için Yunanca ve Bulgarca olarak tasarlanmış. Bölgeyi ziyaret eden ve iyi de para bırakan binlerce Türk turistler ise düşünülmemiş ve elektronin bilgi cihazında seçenek olarak Türkçe dili tercihi yapılmamış.

PURÇİDİS DAHİ EKSİKLİK DİYOR!

Gümülcine şehir meydanında turistlere bilgi veren ve broşürler dağıtan görevli Purçidis, bunun önemli bir eksik olduğunu, Bulgar turistlerin para bırakmadıklarını, aksine Türk turistlerin çok daha fazla para bırakmalarına rağmen Türkçe seçeneğinin olmamasını eleştirerek büyük bir eksik olduğunu dile getirdi.

Purçidis’in sarfettiği ilginç sözleri videodan izle:

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x3ajqr0_gumulcine-purcidisin-soylediklari_news

Bu elektronik turistik bilgi alma cihazları, Yunanistan-Bulgaristan 2007-2013 Sınırlar Arası İşbirliği programı tarafından finanse edilmiş “Green Spots” programı çerçevesinde Gümülcine’ye ve aynı zamanda da Bulgaristan’ın Rudozem, Tsepelare ve Haskovo şehirlerine yerleştirildi.

Bu cihazların bilgi veri tabanlarında turistik işletmeler (otel, turizm işletmeleri, lokanta, kafeterya v.s.) hakkında bilgilere yer verilirken, ziyaretçilere de skype aracılığıyla söz konusu işletmelerle iletişime geçme imkanı sunuluyor.

HİÇ BİR ZAMAN ÇALIŞMADILAR VE ÇÜRÜMEYE TERKEDİLDİLER!

Avrupa Birliği proğramları kapsamında bölgemize milyonlarca, hatta milyarlarca euro paralar geldi. Yine bazı proğramlar kapsamında Gümülcine’nin bazı bölgelerine turistlerin bilgi alabilmesi için elektronik cihazlar yerleştirildi. Bu cihazlar ne çalışabildi, ne de bilgi verebildi. Şimdilerde birer demir yığını olarak yerlerinde çürümeye terk edildiler.

Batı Trakya bölgesine AB’den gelen paralar nerelere kimler tarafından harcandı? eh bunu da Avrupalı yetkililer bir zahmet bölgemize gelerek Azınlıkla çoğunluk arasındaki tüm alanlarda farkları görsünler ki paraların nerelere, kimlere gittiğini yerinde bir zahmet tespit etsinler ve soru sorsunlar.

Eski Bakanlardan Pangalos’un da dediği gibi, “mazi ta fagame” (birlikte yedik), “hayır, birlikte yemedik, masa başında olanlar bu Azınlığın faydalanmasını, kalkınmasını engelledier ve yediler” diyor herkes. Bu böylemidir? araştırsınlar bak neler çıkacak ortaya görelim. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz