Ana sayfa Batı Trakya Haberler BÜYÜKELÇİ PYATT: “KIBRIS’IN KAYNAKLARINI KULLANMA HAKKINI DESTEKLİYORUZ”

BÜYÜKELÇİ PYATT: “KIBRIS’IN KAYNAKLARINI KULLANMA HAKKINI DESTEKLİYORUZ”

22
0

ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, “Thessaloniki Summit” sempozyumunda yaptığı konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu. “ABD’nin bu konuda tavrı net ve açıktır: Kıbrıs’ın kaynaklarını kullanma hakkını destekliyoruz” dedi.

ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Thessaloniki Summit sempozyumunda yaptığı konuşmasında, “Prespa Anlaşması”yla Selanik’in bir kez daha Batı Balkanlar’ın kozmopolit başkenti olabileceğini söyledi.

Büyükelçi Geoffrey Pyatt, “Prespa Anlaşması”nın Yunanistan için çok önemli olduğunu ve Balkanlar’ın ekonomik ana giriş kapısı olarak rolünü güçlendireceğini savundu. Ayrıca, Selanik’in Batı Balkanların kozmopolit bir başkenti olarak oynadığı tarihsel rolü yeniden tesis etme fırsatı bulacağını söyledi.

Büyükelçi Geoffrey Pyatt özetle şunları söyledi.

“Tarih FYROM (Makedonya) ile anlaşmayı ilerletmek için siyasi cesaret gösteren Çipras’a cömert davranacak. ABD bunu teşvik etmek için çok çalışacak. NATO çerşevesinde çok ilgileniyoruz, FYROM’un daha geniş bir bölgeyi zenginleştirmek için İttifaka giden yolda ilerlediğini ve tamamlandığını görmek istiyoruz.

Prespes’ten sonra Washington’a gittiğimde, anlaşmanın ne kadar önemli olduğunu anladım ve Yunanistan’ın bir bölge lideri olarak ABD’de algılamayı ne kadar güçlendirdiğini ve buna yatırım yapmaya devam etmesi gereken bir müttefik olarak çözümler sunan bir ülke olduğunu fark ettim.  

Yunanistan’ı bir istikrar kaynağı olarak biliyoruz. Tarihin en ciddi finansal krizlerinden birinden geçtiniz ve başardınız. Hiçbir denetiminiz yok ve demokrasiniz sağlam kaldı. Gezegen ne kadar kararlı olduğunuzu takdir ediyor.”

Buna ek olarak, Büyükelçi Geoffrey Pyatt, Kuzey Yunanistan ve özellikle de Selanik’te ABD işletmeleri için birçok fırsat olduğunu yineledi.

ABD pazarına girmek isteyen Yunanlı çiftçilere yardım etmek için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Pyatt, Yunanistan’ın kuzeyindeki enerji alanında geleceğe yönelik umutlara değindi.

Son olarak, Egemen Bağış’ın Kıbrıs’ın etrafındaki MEB bölgesi ile ilgili çalışmalar hakkında söylediklerine atıfta bulunan Büyükelçi Geoffrey Pyatt, ExxonMobil – Qatar Petroleum konsorsiumun anlaşmaları ve çalışmaları hakkında, “ABD’nin bu konuda tavrı net ve açıktır: Kıbrıs’ın kaynaklarını kullanma hakkını destekliyoruz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here