Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BU HABER BATI TRAKYA AZINLIĞI’NI HEYECANLANDIRDI, UMUTLANDIRDI!

BU HABER BATI TRAKYA AZINLIĞI’NI HEYECANLANDIRDI, UMUTLANDIRDI!

22
0

Bu haber Batı Trakya Azınlığı’nı heyecanlandırdı!

Ülkemiz Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atina ziyareti için Kasım ayının sonunda veya Aralık ayı başında bir tarih netleştirilmeye çalışılıyor” dedi ve bu haber Batı Trakya Azınlığı’nı heyecanlandırdı ve aynı zamanda da ümitlendirdi.

Batı Trakya Azınlığı her iki Cumhurbaşkanı’nı da Batı Trakya’ya bekliyor!

Ülkemiz Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias’ın açıklamalarını televizyonlardan canlı olarak pür dikkat her yerde izleyen Batı Trakyalı Türkler heyecanlandı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi Atina ziyaretinden büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdiler.  

Hatta ve hatta, bu açıklamanın ardından Batı Trakya Azınlığı arasında son günlerde ağızdan ağıza özlemle dolaşmaya başlayan en heyecanlı haberler  ise, ülkemiz Yunanistan Cumhurbaşkanı Sayın Prokopis Pavlopulos’un, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte batı Trakya’ya gelmelerini çok ama çok arzu ettiklerini daha şimdiden konuşmaya hatta ve hatta beklemeye başladılar bile. Şimdi tüm gözler her iki ülke Cumhurbaşkanlarının alacağı bu cesaretli kararına çevrildi.

64 Yıl önce yaşanan güzelliği 64 yıl sonra siz tekrar yaşatınız! Sayın Cumhurbaşkanlarımız!

64 yıl önce Batı Trakya’da halen unutulmayan ve ağızdan ağıza özlemle dolaşan önemli bir ziyaret gerçekleşmişti. Yunan Kralı Pavlos (Londra’da yaşayan devrik Kral Konstantin’in babası) ve Kraliçe Frideriki, Haziran 1952’de Türkiye’yi ziyaret etmişti. İstanbul’da verilen akşam yemeğinde Kral Pavlos, Cumhurbaşkanı Celal Bayar’a hitaben “Batı Trakya’da bir Azınlık Lisesi inşa ettireceğim. Kabul ederseniz, bu okula adınızı vermek istiyorum” dedi.

Kral, Atina’ya döndü ve dokuz ay sonra Yunan Parlamentosu’nda bir Türk Lisesi’nin kurulmasıyla ilgili dokuz maddelik yasa kabul edildi.

Gümülcine Celal Bayar Lisesi’nin açılışı 2 Aralık 1953’te yapıldı. Törende Kraliyet ailesi ve Celal Bayar hazır bulundu.

İşte bugün yine her iki Cumhurbaşkanımızın bu güzel ve bir o kadar da günümüzde ihtiyaç duyulan ziyareti tekrarlamaları, inanın ki tereddütsüz iki ülke arasında yeni bir dönemin başlamasına vesile olacaktır. Batı Trakya’daki Azınlık da, İstanbul’daki Azınlık da bu güzel tabloyu arzulamaktadır. Artık zamanı geldi ve görmek istiyor.

Her iki ülke tarafından da bu irade, bu cesaret var mıdır acaba? Ne dersiniz?

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz