Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BTTDD YÜKSEK ÜNİVERSİTE HARÇLARI İÇİN DEVREDE

BTTDD YÜKSEK ÜNİVERSİTE HARÇLARI İÇİN DEVREDE

23
0

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (BTTDD) Üniversite harçları için devrede.

Türkiye’de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerin ödeyeceği öğrenim harç bedellerinin 2012 yılından bu yana üniversite senatoları tarafından belirlenmeye başlaması ile yüksek harç bedelleri ile karşı karşıya kalan Batı Trakya Türk Azınlık mensubu öğrencilerinin mağduriyetini gidermek için Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezi olarak Türkiye’deki tüm Devlet Üniversiteleri nezdinde girişimde bulunduk.

2012 yılından önce öğrenim harçlarının YÖK tarafından belirlenmesi döneminde Batı Trakya Türk Azınlık mensubu öğrencileri etabli belgesi ibrası şartı ile Türk vatandaşı öğrencilerle eşit statüde işleme tabi tutulmakta ve mağdur edilmemekte idi.

Fakat şu anda mevcut uygulamada üniversite ve fakülte bazlı olarak, özel üniversite harçları ile aynı meblalara ulaşan rakamlarla karşı karşıya kalan Batı Trakya Türk Azınlık mensubu öğrencilerin mağduriyetlerini gidermek adına Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Av. Necmettin Hüseyin ile Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. R. Ebrar Akıncı imzasını taşıyan ve konuyu detaylı şekilde anlatan ve mağduriyetin giderilmesini isteyen mektup Türkiye’de bulunan tüm devlet üniversiteleri rektörlüklerine ulaştırıldı ve devamında da teyitleri alındı.

Talep ve beklentilerimiz şu ana kadar gerçekleşen geri dönüşlerle olumlu şekilde yansımaya başladı. Gazi Üniversitesi Rektörlüğü yaptığı geri dönüşte bünyesinde bulunan 23 Batı Trakya Türk Azınlık mensubu öğrencisine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanan harç miktarını uyguladığını ve uygulamaya devam edeceğini beyan etti. Tüm üniversite senatolarının aynı duyarlılık ve olumlu dönüşle yaklaşacağı temennisi ile sevgili Batı Trakya Türk Azınlık mensubu öğrencilerimize duyurmak isteriz.

 Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin tarafından bizzat yürütülen İkamet İzinlerine yönelik çalışmalar gibi, Batı Trakya Türklerinin yaşadığı tüm sorunlar ile ilgili girişimlerimiz de devam etmektedir. Yapılan çalışmalarda alınan mesafe ve sonuçlar üyelerimizle  paylaşılmaya devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz